"Většina našich firem bude mít spoustu starostí přežít rok 2009 s nulovým výsledkem. Pozitivní by mohlo být to, že se snad vláda odhodlá určit technicky nejblíže možný termín přijetí eura," uvedl viceprezident svazu pro oblast zahraničních vztahů Stanislav Kázecký. Letošní rok je podle něj pro svaz důležitý i kvůli českému předsednictví EU. "Cílem je využití předsednictví pro jeho (svazu) zviditelnění jak u nás, tak v rámci Evropské unie. Doufám, že to naši politici Evropě, a tím pádem i nám, neosladí," doplnil Kázecký v narážce na původní slogan českého předsednictví "Evropě to osladíme".
Podle prezidenta svazu Jaroslava Míla je evidentní, že Evropu čeká hospodářský útlum. "Na druhou stranu, i když se nás dotkne výrazněji, než bychom si přáli, je to pořád příležitost. Jsme stále více konkurenceschopnější než staří členové EU," uvedl Míl. Dodal, že pokud se podaří rozhýbat mezibankovní trh, což spatřuje jako největší problém pro získání přijatelných úvěrů, byl by mírným optimistou.
"Firmy, které se pohybovaly na hranici profitability v předchozích tučných letech, asi zažijí opravdu špatné časy. Současná krize donutí českou ekonomiku dokončit adaptaci na globální konkurenci," mínil generální ředitel elektrárenské společnosti ČEZ Martin Roman. Odhadl, že z České republiky asi definitivně zmizí obory s malou přidanou hodnotou, jako je sklářství nebo textilní výroba.
První viceprezident svazu pro oblast dopravy a dopravní infrastruktury Jaroslav Hanák se domnívá, že světová finanční krize sráží zásadním způsobem poptávku po všech oborech dopravy, spedice a logistiky. "Při známé absenci zodpovědného státního odborného dozoru v oblasti bezpečnosti práce, mezd, diet a dalších parametrů lze předpokládat dramatický nárůst dumpingových cen a nekalé konkurence zvláště v silniční dopravě, spedici a v logistice," odhadl. Tento podle Hanáka tragicky negativní jev místo toho, aby z trhu odstranil neschopné a nezodpovědné, potáhne celý obor silniční dopravy až na samé dno.
"Čekám další zostření finanční i hospodářské krize, zvýšení nezaměstnanosti a snižování osobní spotřeby evropských občanů," uvedl ředitel výrobce zdravotních lůžek Linet Zbyněk Frolík. Také podle generálního ředitele Třineckých železáren Jiřího Ciencialy čeká Česko velice složité období. "Nedostatek zakázek, snižování výroby a redukce nákladů se plně promítá a bude se i nadále promítat do úsporných opatření všech společností, ocelářství nevyjímaje," předpověděl Cienciala. Podle něj je k tomu, aby podniky přežily současný ekonomický útlum, nutné se soustředit na udržení efektivity a konkurenceschopnosti.