Strachem o svůj životní standard jsou podle studie nejvíce zasaženi obyvatelé středně velkých průmyslových měst (68 procent), kvalifikovaní dělníci (65 procent) a část populace nacházející se v předdůchodovém věku od 45 do 59 let. Z této věkové skupiny trpí obavami 63 procent dotázaných. Obavy z poklesu životní úrovně nejsou vázány na vzdělání, respondenti se základním a vysokoškolským vzděláním vyjadřují své obavy přibližně stejně často.
I přesto, že České republice se zatím krachy bank vyhýbají, obavy o své úspory vyjádřilo 38 procent respondentů. Mírná nadpoloviční většina, celkem 55 procent Čechů, se pak o své úspory neobává.
Konkrétní kroky k zabezpečení se proti finanční krizi podniklo jen necelých šest procent obyvatel. Nejčastěji se Češi odhodlali k výběru svých vkladů, případně k investicím do nějaké nemovitosti nebo k nákupu dražších předmětů dlouhodobé spotřeby. Panika mezi obyvatelstvem se podle GfK Praha evidentně nešíří.
"Nicméně nikdo neví, jak velký impulz může stačit k tomu, aby se situace radikálně nezměnila. Proto je dnes navýsost důležité to, jak se chovají naše elity. Jejich dnešním úkolem je šířit důvěru," komentoval studii její autor Pavol Frič z GfK Praha.
Důvěra respondentů v preventivně-nápravné kroky vlády jen lehce překračuje dvě pětiny, vládě v tomto ohledu věřilo 42 procent obyvatel. Navýšení pojištění vkladů do 50.000 eur (asi 1,3 milionu Kč) považuje za nedostačující každý třetí dotázaný a přibližně čtvrtina respondentů se necítí kompetentní tento krok vlády posoudit. Nedůvěra k vládním krokům směřujícím k případné sanaci vkladů byla přitom nejvyšší u vysokoškoláků a se snižováním vzdělání klesala.
Průzkum GfK se uskutečnil také na Slovensku. Třetina dotázaných podle GfK Slovakia v souvislosti se zprávami o finanční krizi v USA přiznala zjevné obavy, polovina určité mírné obavy. I přesto zůstávají Slováci optimisty ohledně možného dopadu krize na slovenskou ekonomiku, neboť více než polovina z nich se domnívá, že krize bude mít na ekonomiku SR menší dopad než na západní trhy. Téměř dvě pětiny (38 procent) Slováků si však myslí, že Slovensko bude snášet následky krize stejně jako USA a západní Evropa.