...byl možná přehnaný.
Měkký sentiment vůči euru ještě prohloubila zpráva o poklesu průmyslové aktivity v eurozóně na rekordní dno. Index nákupních manažerů (PMI) bloku podle konečných dat klesl na 33,9 bodu, nejníž v 11leté historii průzkumu, z listopadových 35,6 bodu.
Dealeři budou v pátek také pozorně sledovat výsledek obdobného průzkumu ve Spojených státech. Tamní index Institutu řízení zásob (ISM) vyjde v 16:00 SEČ a trh čeká jeho další pokles na 35,5 bodu z listopadových 36,2 bodu.
Hráči se začínají obracet k euru zády také kvůli názorům, že evropské ekonomiky se pravděpodobně budou trápit déle, bude-li Evropská centrální banka (ECB) pokračovat ve svém povlovném přístupu ke snižování úrokových sazeb - na rozdíl od agresivního uvolňování politiky jiných centrálních bank.
Obchodování na devizovém trhu nicméně bylo v pátek nestálé a likvidita nízká, neboť některé trhy v Asii včetně Tokia zůstaly kvůli novoročním svátkům uzavřeny a řada investorů jinde si vybrala dovolenou.
Euro v 11:40 oslabovalo o 0,3 procenta na 1,3944 dolaru, když předtím během seance kleslo až na dvoutýdenní dno 1,3841.
Euro se nicméně zotavilo vůči libře a vyskočilo na denní maximum 96,10 pence <EURGBP=> po sérii neutěšených údajů o bytovém trhu a průmyslové aktivitě Velké Británie.
V úterý si jednotná měna zapsala kurs 98,03 pence za euro, nejvyšší úroveň od svého zavedení a na dohled parity k libře.
Extrémně volatilní pohyby měnových kursů sice poslední dobou zjevně ustaly, averze k riziku však zřejmě zůstane významným faktorem i v letošním roce, zvláště když přední ekonomiky světa míří do hluboké recese.
"Finanční podmínky se nadále mohou postupně zlepšovat, ale hospodářská krize bude zřejmě udržovat vysokou averzi k riziku," řekl Lee Hardman, měnový ekonom z Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]