...eurozóny do recese a signalizuje další pokles úrokových sazeb.
Donedávna byly středoevropské země poměrně izolovány od dopadů světové finanční krize. Ta se však začala od září projevovat i v tomto regionu, když propad na exportních trzích vedl k revizím odhadů hospodářského růstu a uvolňování měnových politik.
Aktivita v českém průmyslu podle údajů z pátečního průzkumu v prosinci klesla šestý měsíc v řadě pod úroveň 50 bodů, která odděluje růst od poklesu, a zaznamenala hodnotu 32,7 bodu, nové minimum v historii průzkumu ABN AMRO a Markit Economics [ID:nDOK228599].
Polský index nákupních manažerů (PMI) v prosinci klesl na 38,3 bodu z listopadových 40,5 bodu, což je nejnižší úroveň od počátku publikování ukazatele v červnu 1998 a osmý měsíc útlumu sektoru v řadě.
"Česká republika letos v nejlepším případě pravděpodobně zažije ne až tak hlubokou recesi, ale přesto recesi," řekl Miroslav Plojhar, analytik JP Morgan v Londýně.
Průmyslová aktivita eurozóny v prosinci prohloubila pokles nečekaně prudce na novou nejnižší úroveň v historii bloku a oslabovala již sedmý měsíc v řadě, ukázal v pátek zpřesněný průzkum agentury Reuters [ID:nSCH232536].
Polský zlotý <EURPLN=> v pátek při slabých objemech ztrácel procento vůči euru, zatímco česká koruna <EURCZK=> posilovala o 0,16 procenta oproti středečním úrovním, uvedli dealeři.
Polské ministerstvo financí uvedlo, že meziroční růst spotřebitelských cen v prosinci pravděpodobně zpomalil na 3,4 procenta, a dostal se tak poprvé od října 2007 do cílového intervalu centrální banky.
Centrální bankéř Marian Noga pak uvedl, že polská bankovní rada by mohla tento měsíc pokračovat v dalším uvolňování měnové politiky po překvapivém seříznutí klíčové sazby o 75 bazických bodů na 5 procent minulý měsíc.
"Jsme v cyklu uvolňování (měnové politiky), takže snížení sazeb v lednu se nedá vyloučit. Je prostor pro snížení sazeb v lednu, únoru nebo březnu nebo dokonce ve všech těchto měsících," řekl Noga, jenž loni podporoval zvyšování sazeb, televiznímu kanálu TVN CNBC.
Česká centrální banka od srpna snížila hlavní úrokovou sazbu celkem o jeden a půl procentního bodu na 2,25 procenta.
Maďarská pak od listopadu o 150 bazických bodů na 10 procent, když ji však předtím v říjnu zvedla naráz o 300 bazických bodů ve snaze ochránit forint před útěkem investorů.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]