VERZE 2-EU zatím nezasáhne do sporu o zemní plyn

02.01.2009 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává komentář Gazpromu, českého ministerstva...

...průmyslu)

PRAHA/MOSKVA, 2.ledna Reuters) - Česko, jež předsedá Evropské unii, v pátek uvedlo, že spor o ceny zemního plynu mezi Ruskem a Ukrajinou je dvojstranným problémem a že do něj nezasáhne, pokud neohrozí dodávky suroviny pro evropský blok.

Moskva uvedla, že dodávky do Evropské unie by neměly být postiženy konfliktem v otázce, kolik Kyjev platí za zemní plyn. Také západoevropské energetické firmy zatím nehlásí pokles objemů.

Představitelé Ukrajiny, která je tranzitní zemí pro pětinu plynu, jež směřuje do EU, se v pátek sešli s českou vládou, která pouhý den předtím převzala rotující předsednictví unie.

"Debata byla o tom, že je docela neakceptovatelné pro Evropskou unii, že konflikt dvou soukromých firem má nebo by měl jakkoli podkopat dodávky plynu pro Evropskou unii," řekl mluvčí vlády pro české předsednictví unii Jiří Potužník.

"Momentálně ale věříme, že je to bilaterální problém, který bude vyřešen oběma společnostmi nebo jejich vládami. Nehodláme zasahovat do okamžiku, kdy tlak plynu dosáhne nějaké nízké úrovně," dodal.

Ukrajina uvedla, že má v zásobě velké množství plynu a je schopna udržet tlak v plynovodu na běžné úrovni, řekl Potužník.

"Samozřejmě nikdo neví, jak velké jsou tyto zásobníky a jaké jsou skutečné rezervy," dodal.

Český přepravce zemního plynu RWE Transgas <RWEG.DE> uvedl, že nezaznamenal pokles dodávek přes Ukrajinu a neočekává podle ujištění od ruského Gazpromu <GAZP.MM> výpadky v tranzitu do západní Evropy.

Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom však v pátek uvedl, že Ukrajina nedala souhlas k tomu, aby v sobotu mohl vyvézt do Evropy plné množství plynu, jak Rusko požadovalo.

"Ukrajinská strana nesouhlasí pro příštích 24 hodin s potřebným tranzitním objemem," uvedl mluvčí firmy Sergej Kuprijanov.

Podle českého ministerstva průmyslu je v podzemních zásobnících na území Česka nyní uskladněno přibližně 1,9 miliardy metrů krychlových zemního plynu, přičemž jejich výkon pokrývá rozhodující část denní spotřeby.

Ruské firmy mohou ročně dodávat domácím plynárnám až do výše 9 miliard metrů krychlových zemního plynu. Kromě dodávek z Ruska mají české firmy uzavřeny dlouhodobé kontrakty s norskými producenty až do výše 3 miliard kubíků plynu ročně.

Přes české území se do dalších států EU přepravuje 28 miliard metrů krychlových plynu za rok, uvedlo ministerstvo.

(Reportéři: Jason Hovet a Conor Humphries; Autor: Martin Dokoupil; Editoval: Jan Schmidt)

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK