Stát chce farmářům pomoci s mlékem i na evropské úrovni

02.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

České Budějovice 2. ledna (ČTK) - Stát výrazně pomůže výrobcům a zpracovatelům mléka. Kromě dříve oznámených garancí bankovních úvěrů dnes ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) farmářům přislíbil, že v rámci českého předsednictví Evropské unii navrhne zavedení exportní dotace na mléko a výrobky z něj do třetích zemí a také intervenční výkupy. Přebytečné mléko by tak stát začal vykupovat za dohodnutou cenu, zpravidla máslo či sušené mléko uskladnil a prodal, až se situace na trhu zlepší. Zemědělci to v zásadě vítají. Chtějí ale rychlé řešení.

"Budeme prosazovat podporu exportu do třetích zemí. To se jedná především o Rusko, Ukrajinu a další země," řekl Gandalovič novinářům po jednání se zástupci Agrární komory, zemědělci z družstva Jih a vedením mlékárny Madeta. Výsledný efekt by se podle něj mohl projevit až ve druhém čtvrtletí. Ostatní ministry zemědělství chce o tom Gandalovič informovat už na prvním společném jednání.

"Intervenční výkupy by rezortu určitě pomohly. Musí se to ale vyřešit velice rychle. Cena v České republice je nižší oproti cenám v Evropské unie už zhruba o 80 procent. Za 6,50 Kč se mléko nedá vyrábět dlouhodobě. Pokud to nedokážeme během měsíce, dvou zastabilizovat dojde k dalšímu poklesu skotu," poznamenal místopředseda mlékařského a hospodářského družstva Jih Zdeněk Houška. Znamenalo by to zároveň propouštění a růst dovozu mléčných výrobků.

Agrární komora (AK) situaci označuje za kolaps na trhu s mlékem. Jeho cena v průběhu loňského roku klesla o 30 procent a prolomila hranici sedmi korun. Finanční krize navíc komplikuje získávání bankovních úvěrů. Většina družstev žije totiž z provozních úvěrů, které jim banky nechtějí poskytovat. Státní garance tak podle zemědělců nestačí.

"Situace je zlá. Kolaps trhu s mlékem znamená pro budoucnost kolaps chovu skotu v České republice. Další postup negativního efektu může být pro Českou republiku hrozivý," uvedl viceprezident AK Pavel Novotný. Záměr zemědělců manifestovat proti nízkým výkupním cenám rozdáváním českých výrobků před některými řetězci ale zatím stále platí. "Příští týden se sejde komise, která záležitost bude projednávat. Já sám bych byl proto, abychom vytvořili určitý prostor nejdřív pro jednání," dodal Novotný.

Nejhorší situace je zřejmě u nejmenších farmářů na vsích. Mléka je nyní nadbytek a hrozí, že jej mlékárny přestanou od nich odebírat. Drobní chovatelé se proto obávají krachu. "Pokud by mléko od malých dodavatelů nebylo odebíráno, tak je to pro ně fakticky konec se zemědělskou činností," řekl místopředseda Asociace soukromého zemědělství České republiky Václav Perník.

Největší česká mlékárna Madeta v závěru roku oznámila, že sníží objem vykupovaného mléka od svých dvou hlavních dodavatelů. Zatím k tomu ale nepřistoupila. "Výpovědi slouží k tomu, abychom začali okamžitě jednat o záležitostech objemu a cen," poznamenal šéf Madety Milan Teplý.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK