Česká republika se zařadila do skupiny zemí, na které dopadá spor Moskvy a Ukrajiny ohledně údajně nezaplacených faktur za plyn. Ruský Gazprom přestal tuto strategickou surovinu dodávat Ukrajině na začátku ledna. V pátek oznámily mírný pokles tlaku v plynovodu vedoucím přes Ukrajinu také maďarská ropná a plynárenská společnost MOL a polské plynárenské podniky. Rumunský provozovatel plynovodu Transgaz ohlásil náhlý pokles dodávek dokonce o 30 až 40 procent. V sobotu oznámilo pokles zásobování také Bulharsko.
RWE Trangas ohledně dnešního poklesu dodávek zatím nemá žádné bližší informace. Společnost objednává plyn formou takzvaných nominací pro každý den zvlášť, doplnil Chalupský.
Řešení krize zatím zřejmě není v dohledu. Obě strany se obviňují z neochoty jednat. Po páteční návštěvě ukrajinské delegace v sobotu do České republiky jakožto předsednické země Evropské unie přijeli zástupci Gazpromu. Evropská unie spor považuje za obchodní a nehodlá jej rozhodovat, zároveň ale doufá v jeho brzké řešení.
Gazprom podle sobotního vyjádření vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry českou vládu ujistil o tom, že závazky vůči odběratelům plynu jak v Evropské unii, tak v České republice musejí být dodrženy. Lidé v České republice proto nemají důvod ke znepokojení, zásobníky jsou plné, uvedl Vondra.