Münich Re: Škody po živlech se loni zdvojnásobily na 200 mld. USD

05.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 5. ledna (ČTK) - Řádění živlů připravilo světovou ekonomiku v loňském roce o 200 miliard dolarů, zatímco v roce 2007 to bylo jen 82 miliard dolarů. Pojistné škody v roce 2008 vzrostly na 45 miliard dolarů, což bylo o 50 procent víc než v předcházejícím roce. Ve své výroční zprávě to podle serveru opojisteni.cz zveřejnila největší světová zajišťovna Münich Re.

Počet událostí, jež ztráty způsobily, klesl ve srovnání proti předloňskému roku z 960 na 750. Jednotlivé katastrofy ale byly příčinou vyššího počtu obětí i rostoucích ztrát. Celosvětově zahynulo v důsledku světových přírodních katastrof během roku 2008 více než 220.000 lidí. K jednomu z nejničivějších roků přispěly zejména tropické cyklóny a zemětřesení v čínském městě S'-čchuan, kde přišlo o život 70.000 lidí.

Ztráty související s přírodními katastrofami, jejichž příčinou bylo počasí, byly v roce 2008 podle údajů očištěných o inflaci třetí nejnákladnější. Překonal ho pouze "rekordní" rok 2005, kdy řádily hurikány Katrina, Rita a Wilma, a rok 1995, kdy město Kóbe v Japonsku postihlo ničivé zemětřesení.

"Pokračuje dlouhodobý trend, který sledujeme již dlouho. Klimatické změny, které byly nastartovány, velmi pravděpodobně přispívají ke zvýšení počtu extrémních výkyvů počasí a jsou příčinou přírodních katastrof. To všechno na druhé straně způsobuje větší a větší ztráty v exponovaných oblastech, jako jsou například mořská pobřeží, uvedl člen představenstva Münich Re Torsten Jeworrek.

Nejhorší katastrofy z hlediska lidských životů loni postihly Asii. Cyklón Nargis v Barmě si podle odhadů vyžádal životy více než 135.000 lidí. Oficiálně potvrzeno jich bylo 85.000, dalších 54.000 se pohřešuje. Vítr o velké rychlosti, rekordní déšť a bouře byly příčinou devastace především nízko položených obydlí v deltě Iravadské oblasti a bývalém hlavním městě Rangúnu.

Zemětřesení, které postihlo čínskou provincii S'-čchuan, patřilo mezi další velké katastrofy. Podle oficiálních statistik zahynulo okolo 70.000 lidí a 18.000 se jich postrádá. Dalších 374.000 lidí bylo zraněno a okolo pěti milionů Číňanů přišlo o přístřeší.

Pokud jde o pojistné škody, nejnákladnější událostí byl loni Hurikán Ike. Náklady se vyšplhaly až na 30 miliard dolarů. Druhý nejnákladnější byl hurikán Gustav, který za sebou zanechal škody za deset miliard dolarů, polovina z toho byly škody pojištěné. Zapomenout nelze ani na tropické cyklóny a tornáda. Tropických cyklónů na pobřeží severního Atlantiku bylo 16, pokud jde o hurikány, šlo o čtvrtou nejsilnější sezonu v USA. Tornáda se přičinila o ztráty za několik miliard dolarů.

Ve srovnání s těmito škodami byla Evropa jen "slabým odvarem". V Evropě to byla jen vichřice Emma, která řádila i v Česku. Emma stojí za škodami okolo dvou miliard dolarů, z toho 1,5 miliardy byly škody z pojištění.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK