"Takovéto výkyvy opravdu nejsou zásadním problémem pro plynárenskou soustavu. I z dlouhodobého hlediska jsme schopni zajistit dodávky plynu pomocí podzemních zásobníků zemního plynu," řekl Chalupský.
RWE Trangas objednává plyn formou takzvaných nominací pro každý den zvlášť. Tuzemské zásobníky zemního plynu jsou v současnosti plné ze zhruba 80 procent, je v nich tedy více než dvě miliardy krychlových metrů zemního plynu.
Rusko po čtvrteční půlnoci Ukrajině kvůli sporu o ceny přerušilo dodávky plynu, což se v dalších dnech začalo odrážet na poklesu dodávek do zemí střední a jihovýchodní Evropy.
Podobné problémy s dodávkami zemního plynu má proto i řada dalších evropských zemí. Pokles zhruba o šest procent dnes postihl například Polsko. Řecko mělo dodávky omezeno zhruba o třetinu, tedy asi dva miliony krychlových metrů, a výpadek dovozu v podobném poměru hlásí i Rumunsko. Bulharsko má dnes dodávky nižší o deset až 15 procent. Nižší zůstává i tranzit ruského plynu přes Bulharsko do Turecka a Makedonie a pokles tlaku v plynovodu hlásí i Chorvatsko.
Do Kyjeva dnes odjela společná delegace Evropské komise a českého předsednictví, která tam jedná o celém sporu ohledně dodávek plynu mezi ruským energetickým gigantem Gazprom a Ukrajinou. Jejím členem je i český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Delegace se v úterý sejde i se zástupci ruského Gazpromu.
Zatím ale nic nenaznačuje rychlé urovnání sporu. Obě strany se obviňují z neochoty jednat. Ukrajinský státní energetický podnik Naftogaz dnes obvinil ruský plynárenský koncern Gazprom, že jeho moldavská pobočka odčerpává zemní plyn určený zemím jihovýchodní Evropy. Gazprom naopak obvinil Kyjev z krádeže plynu, což Ukrajina popřela.