Přibývá Poláků, kteří jsou pro přijetí jednotné evropské měny

06.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Varšava 6. ledna (zpravodajka ČTK) - Stále více Poláků je přesvědčeno o tom, že nejlepším lékem na hospodářskou krizi je evropská měna. Od léta vzrostl o pětinu počet osob, které podporují přijetí eura v Polsku. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu veřejného mínění společnosti GfK Polonia.

Pro přijetí eura se na začátku roku vyslovilo 65 procent dotazovaných. Ještě loni v červnu to bylo 54 procent. Počet osob, které si myslí, že vstup Polska do eurozóny bude mít pozitivní dopad, se zvýšil za půl roku o dvě třetiny na 59 procent.

Výrazně naopak ubývá razantních odpůrců eura. Změna mínění souvisí podle sociologa Jaroslawa Flise s obavami před prohlubující se hospodářskou a finanční krizí.

Polská liberálně-lidovecká vláda by chtěla, aby se v zemi začalo platit eurem v roce 2012. Konkrétní termín a obhajoba měny vládou mohla na obyvatele podle odborníků zapůsobit. Vliv na názory Poláků podle Flise má také přijetí eura na Slovensku, o němž široce informovala média. "Všechno to pomohlo Polákům, aby si vytvořili názor na téma eura," uvedl Flis.

Skeptický vůči euru je prezident Lech Kaczyński. Podle něj by o zavedení jednotné evropské měny v Polsku měli rozhodnout obyvatelé v referendu. Všelidové hlasování v této otázce prosazuje také největší polská opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS), kterou řídí prezidentův bratr Jaroslaw Kaczyński. Pro vyhlášení referenda je podle lednového průzkumu 70 procent dotazovaných, což je o devět procent méně než loni v září.

Vláda tvrdí, že věc byla rozhodnuta již v době, kdy Polsko vstoupilo do Evropské unie. Na konci října kabinet premiéra Donalda Tuska schválil harmonogram vstupu země do eurozóny.

Eurem nyní platí 16 z 27 států Evropské unie. Od 1.ledna měnu zavedlo Slovensko. Podle analytiků by se tak mělo lépe vypořádat s důsledky současné finanční a hospodářské krize. Česká vláda podle premiéra Mirka Topolánka oznámí termín přijetí společné evropské měny v České republice 1. listopadu letošního roku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK