"Situace na ukrajinsko-slovenské hranici se zhoršuje každou minutou a my bychom o této nové situaci rádi jednali," řekl Říman novinářům po setkání s ukrajinskými činiteli.
Kvůli omezení dodávek ruského plynu do České republiky dnes telefonicky hovořil prezident Václav Klaus s ruským velvyslancem v ČR Alexejem Fedotovem a pozval jej k dalšímu jednání ve středu na Pražský hrad. ČTK o tom informoval Klausův mluvčí Radim Ochvat.
Naftogaz ráno oznámil snížení toku ruského plynu na třetinu normální úrovně po pondělní redukci o zhruba pětinu. Podle mluvčího Naftogazu objem plynu proudícího přes Ukrajinu klesl dnes nejprve na 92 milionů metrů krychlových za den ze zhruba 300 milionů kubíků před 1. lednem, a později se propadl na necelých 74 milionů kubíků.
Rusko a Ukrajina by měly usilovat o rychlé, přijatelné a transparentní řešení nynějšího sporu o zemní plyn a nalézt takový dlouhodobý režim dodávek a tranzitu, který by byl výhodný pro obě strany a zajistil bezpečné dodávky do zemí Evropské unie. České předsednictví EU to uvedlo v prohlášení po setkání své delegace v Kyjevě s ukrajinskými činiteli. Podle ukrajinské strany dohodu ztěžují rozdílné názory na právní a technické záležitosti mezi Naftogazem a Gazpromem.
"Situaci analyzujeme, ale důvody výrazného poklesu nejsou přesně identifikovatelné. Máme k dispozici pouze informace, že tranzitní dodávky přes Ukrajinu na Slovensko do předávací stanice Velké Kapušany byly omezeny," sdělil ČTK mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský a řekl, že těžba z podzemních zásobníků plynu na území Česka byla spuštěna na plný výkon. "S využitím norských dodávek a zásobníků jsme schopni aktuálně pokrýt spotřebu zemního plynu v ČR," dodal Chalupský s tím, že dodávky norského plynu severní cestou do ČR jsou v plné výši a firma aktuálně plně využívá tento zdroj pro zásobování.
Zastavení dodávek ruského plynu již hlásí prakticky celý Balkán. Všechny ruské dodávky do Bulharska, Turecka, Řecka a Makedonie byly zastaveny, úplné zastavení hlásí i Chorvatsko a dodávky plynu do Rumunska klesly o 75 procent. Rakousko oznámilo, že dodávky se mu snížily o 90 procent; polský plynárenský podnik PGNiG uvedl, že dodávky z Ruska zůstávají na pondělní mírně nižší úrovni.
Nynější spor Ruska a Ukrajiny se zdramatizoval poté, co Gazprom přestal na začátku ledna posílat plyn Ukrajině, protože se s ní nedohodl na nové smlouvě s novými cenami. K pondělnímu zkrácení dodávek o víc než 65 milionů kubíků Gazprom přistoupil po poradě s ruským premiérem Vladimirem Putinem a tento výpadek postihl i Českou republiku.
Gazprom tvrdí, že jeho postup má přimět Ukrajinu, aby ze svých zásob kompenzovala množství plynu, které si z tranzitu neoprávněně neodebrala. Během prvních čtyř dnů letošního roku šlo podle Gazpromu o 65,3 milionu metrů krychlových plynu, která firma požadovala od Kyjeva nahradit do 8:00 SEČ dnešního dne. "Optimalizovat" vývoz plynu prý Gazpromu nařídily ruské celní úřady, podle nichž nedohodnutý odběr plynu Ukrajinci porušuje ruské předpisy a zákony. "Odpovědnost za změny v přepravě plynu a následné snížení jeho dodávek leží na ukrajinské společnosti Naftogaz," tvrdí Gazprom.
Delegace Evropské komise a českého předsednictví po dopoledních jednáních v Kyjevě odletí do Berlína. Zde by se měla odpoledne setkat se zástupci Gazpromu.