"České předsednictví EU a Evropská komise žádají, aby dodávky plynu do EU byly okamžitě obnoveny a aby obě strany ihned obnovily jednání s cílem definitivně vyřešit svůj dvoustranný obchodní spor," uvádí se v prohlášení z Bruselu. EU podle prohlášení v zájmu rychlé dohody "zintenzivní dialog s oběma stranami".
Rusko a Ukrajina by měly usilovat o rychlé, přijatelné a transparentní řešení nynějšího sporu o zemní plyn a nalézt takový dlouhodobý režim dodávek a tranzitu, který by byl výhodný pro obě strany a zajistil bezpečné dodávky do zemí Evropské unie. České předsednictví EU to předtím uvedlo v prohlášení po setkání své delegace v Kyjevě s ukrajinskými činiteli.
Ukrajinská strana ujistila delegaci vedenou českým ministrem průmyslu Martinem Římanem, že s veškerou energií hledá přijatelné řešení sporu, které by zajistilo dodávky plynu do EU. Podle Kyjeva však dohodu ztěžují rozdílné názory ohledně právních a technických záležitostí mezi ukrajinským energetickým podnikem Naftogaz a ruským Gazpromem.
Delegace Evropské komise a českého předsednictví po dopoledních jednáních v Kyjevě odletí do Berlína. Zde by se měla odpoledne setkat se zástupci Gazpromu.
Gazprom dnes snížil dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy již na pouhou čtvrtinu normální úrovně, sdělil dnes Naftogaz. Říman po jednáních v Kyjevě prohlásil, že situace s dodávkami ruského plynu se dramaticky změnila a neustále se zhoršuje. "Situace na ukrajinsko-slovenské hranici se zhoršuje každou minutou a my bychom o této nové situaci rádi jednali," řekl Říman novinářům po setkání s ukrajinskými činiteli.
Nynější spor Ruska a Ukrajiny se zdramatizoval poté, co Gazprom přestal na začátku ledna posílat plyn Ukrajině, protože se s ní nedohodl na nové smlouvě s novými cenami. Dodávky plynu se dnes prakticky zastavily na téměř celý Balkán a postižena bude výpadkem i Česká republika, která podle RWE Transgas zaznamená pokles dodávek o 70 procent.