Obzvláště negativně byly hodnoceny překážky pro investice domácích penzijních fondů a pojišťoven do private equity a fondů rizikového kapitálu. "Není to vůbec lichotivá zpráva, je naší prioritou v činnosti asociace zlepšit daňové a právní prostředí především pro domácí investory, kteří chtějí investovat do private equity a venture fondů," uvedl předseda České private equity a venture kapitálové asociace (CVCA) Vladislav Jež.
Naopak jedinou oblastí, hodnocenou v České republice lépe než evropský průměr, byly daňové a právní podmínky pro motivaci a udržení špičkových talentů ve firmách a fondech. Nejlepší podmínky pro alternativní zdroje financování v Evropě panují ve Francii, Irsku, Belgii a Británii. Studii EVCA sestavuje každé dva roky. V roce 2006 obsadilo Česko 23. místo z 25. zemí.
Private equity, někdy překládáno jako soukromý kapitál, znamená střednědobé až dlouhodobé financování poskytované za získání podílu na základním kapitálu podniků, jejichž akcie nejsou obchodovány na burze. Private equity v sobě zahrnuje odkupy firem firemním (buy-out) nebo externím managementem (buy-in), ale i venture (rizikový) kapitál, což je kapitál investovaný do založení (seed), rozběhu (start-up) a dalšího rozvoje podniku.