...
* Bulharsko je v krizové situaci
* Rusko viní z výpadku Ukrajinu, ta obviňuje Moskvu
(přidává komentáře, podrobnosti)
MOSKVA, 6.ledna Reuters) - Dodávky ruského zemního plynu do mrazy sužované východní Evropy v úterý klesly na zlomek běžného objemu kvůli prohlubujícímu se cenovému sporu mezi Ruskem a Ukrajinou, když výpadky hrozí až v Itálii nebo Německu.
Evropská unie, která závisí na Rusku čtvrtinou své spotřeby plynu, vyzvala Moskvu a Kyjev, aby tento týden našly řešení. Šéf ukrajinské státní energetické firmy ve čtvrtek plánuje letět do Moskvy.
"Pokud by toto (redukce dodávek) mělo trvat několik dní, tak je to vážný problém," uvedl český vicepremiér Alexandr Vondra. "Je třeba to řešit. Podle mého soudu tento týden musí být učiněna mezi Moskvou a Kyjevem dohoda."
V úterý se zastavily veškeré dodávky ruského plynu do Bulharska, Turecka, Řecka, Makedonie a Chorvatska procházející přes ukrajinské území, což Sofie označila za "krizovou situaci" uprostřed zimy.
Členské státy EU, Rakousko a Rumunsko, ohlásily pokles dodávek o 90 procent, respektive 75 procent a německé energetické firmy varovaly před výpadky dodávek plynu v největší evropské ekonomice, zatímco teploty zůstávají pod nulou.
"I naše možnosti dosáhnou svých limitů, pokud tyto drastické poklesy dodávek potrvají a pokud teploty zůstanou na velmi nízkých úrovních," uvedl generální ředitel firmy E.ON Ruhrgas <EONG.DE> Bernhard Reutersberg.
Ruský plynárenský monopol Gazprom <GAZP.MM> může v úterý garantovat dodávky plynu do Itálie jen na úrovni 7 milionů metrů krychlových, tedy méně než 20 procent očekávaného objemu, uvedl italský zdroj obeznámený se situací.
Ministerstvo průmyslu dříve oznámilo, že Řím plánuje zvýšit dovozy plynu z alternativních zdrojů.
Rusko a Ukrajina se vzájemně obvinily ze způsobení krize, která uprostřed zimy otřásla evropským kontinentem.
Sousední Slovensko vyhlásilo stav nouze, zatímco Polsko seřízlo dodávky průmyslovým firmám.
Tranzit ruského zemního plynu přes Česko do Německa a Francie v úterý klesl o 60 až 70 procent. Dodávky plynu do Česka pak spadly o 75 procent [ID:nWLA4443].
Česko, které předsedá Evropské unii, uvedlo, že jako výjimečnou variantu zvažuje uspořádat trojstrannou schůzku EU s Ruskem a Ukrajinou.
"Bavíme se o krajní otázce a tou je trojkový summit, ale strany se musí nejdřív dohodnout mezi sebou," řekl premiér Mirek Topolánek.
Nyní hrozí, že konflikt dále zhorší vztahy Západu s Ruskem, otřesené loňskou válkou Kremlu s Gruzií. Rusko s Ukrajinou se opakovaně ocitají ve sporu ohledně řady dalších věcí, zejména kvůli ambici prozápadně naladěného Kyjeva vstoupit do NATO.
Gazprom uvedl, že Ukrajina v úterý uzavřela tři exportní potrubí a že se stal obětí jejího "neodpovědného chování".
"Rusko požádalo, aby byl vrácen ukradený plyn ve výši 65 milionů metrů krychlových," řekl náměstek generálního ředitele firmy Alexander Medveděv.
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko uvedl, že Moskva bude dál snižovat dodávky plynu do Evropy nebo je dokonce úplně zastaví.
Gazprom říká, že obvykle v zimě vyváží přes Ukrajinu do Evropy zhruba 300 milionů krychlových metrů plynu denně. Ukrajina spotřebuje asi třetinu tohoto množství. Podle posledních zpráv spadly vývozy přes Ukrajinu na 58 milionů m3.
Konflikt během úterního obchodování v Londýně zvedl ceny plynu o 10 procent.
Většina větších zemí EU říká, že má velké zásoby plynu po několika mírných zimách nebo má přístup k dodávkám z Norska nebo Alžírska.
(Reportéři: Christian Lowe a Pavel Politjuk; Autor: Martin Dokoupil)