Podle ODS by protikrizový plán ČSSD byl dražší než dopady krize

06.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. ledna (ČTK) - Realizace plánu sociálních demokratů na řešení finanční krize může být podle ODS třikrát dražší než důsledky krize samotné. Na tiskové konferenci to řekl předseda vlády Mirek Topolánek. Podle ODS celkové dopady návrhů ČSSD proti krizi dosahují téměř 80 miliard korun. Cesty z krize má podle Topolánka najít Národní ekonomická rada, jejíž složení premiér oznámí ve čtvrtek. Účast v ní nabídl i zástupci sociálních demokratů, měl by se ale podle něj podílet na "realistickém řešení dopadů" krize.

V Národní ekonomické radě zasedne například vedoucí prezidentovy kanceláře Jiří Weigl. Nabídku dostal i bývalý ministr a nynější šéf Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok (ČSSD). Podle některých informací by se měl členem protikrizového týmu stát také ekonom Jan Švejnar.

Svůj zhruba padesátibodový program opatření proti krizi představili sociální demokraté v polovině prosince. Vedle podpory poptávky a pomoci malým firmám ČSSD navrhla novomanželské půjčky, zvýšení platů ve veřejné sféře a starobních důchodů, zrušení většiny zdravotnických poplatků a zpomalení deregulace nájemného. Přesné vyčíslení nákladů ale sociální demokraté nezveřejnili.

ČSSD by také chtěla, aby se dočasně po dobu dvou let zvýšila doba vyplácení podpory v nezaměstnanosti až na devět měsíců u lidí, kteří přišli o práci v důsledku hospodářské krize a v předcházejících třech letech pracovali. Návrhy ČSSD označil dnes ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) za "rozpočtový Armageddon" a "totální rozvrácení veřejných financí".

"Ty recepty jsou rozmělněným, rozžvýkaným volebním programem sociální demokracie, který zabalili pouze do nového balícího papíru a nazvali to protikrizovým balíčkem, jsou to obehraná ideologicky motivovaná řešení," řekl Nečas (ODS).

Topolánek je přesvědčený, že ODS je schopna provést ČR hospodářkou krizí a útlumem ekonomiky a souvisejícími problémy. Podle Nečase je nyní k dispozici asi 100.000 pracovních míst. V Česku navíc legálně pracuje přes 280.000 cizinců, z nichž 130.000 pochází ze zemí mimo EU. Asi 65.000 cizincům vyprší v první půlce roku pracovní povolení. I kdyby teoreticky půlka z těchto pracovních míst zanikla, pořád by měli Češi k dispozici asi 30.000 volných míst, dodal Nečas.

V některých oborech již v Česku v souvislosti s krizí přibylo nezaměstnaných. Výrazného nárůstu nezaměstnanosti se obávají například na Českolipsku kvůli zastavením výroby v Crystalexu Nový Bor. Pokud by podnik propustil všech zhruba 1300 zaměstnanců, mohla by se nezaměstnanost v regionu zvýšit až k deseti procentům. V ohrožení jsou také regiony, v nichž se koncentruje automobilový průmysl.

Nečas již dříve řekl, že pokud by hospodářský růst v Česku dosáhl jen dvou procent, mohla by míra nezaměstnanosti vzrůst až na sedm procent.

Podle odhadů Evropské komise by měla letos kvůli světové finanční krizi v Evropské unii vzrůst nezaměstnanost v průměru o dvě procenta. Boj s hospodářskou krizí se stal jedním z hlavních úkolů českého předsednictví Evropské unie.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK