...uprostřed mrazivého zimního počasí bez přísunu tohoto paliva.
Zastavení dodávek vyvolané cenovým sporem mezi Moskvou a Kyjevem zastavilo tok plynu do více než desítky zemí a narušilo dodávky do velkých ekonomik včetně Německa, Francie a Itálie.
"Rusko, jež dodává 80 procent plynu do Evropy přes Ukrajinu, ponechalo Evropu bez plynu. Tranzit je na nule," řekl Valentin Zemljanskij, mluvčí ukrajinské státní firmy Naftogaz.
Český premiér Mirek Topolánek ve středu varoval před silnějším zásahem Evropské unie, pokud nebudou do čtvrtka obnoveny dodávky zemního plynu do Evropy [ID:nWLA4523].
Šéf Naftogazu Oleh Dubyna uvedl, že ve čtvrtek odcestuje do Moskvy na jednání s generálním ředitelem Gazpromu Alexejem Millerem. Obě strany se však dál navzájem obviňují z rozpoutání krize.
Gazprom rovněž ve středu oznámil navýšení dodávek pro Evropu a Turecko přes alternativní trasy [ID:nMUL733562].
Navzdory těmto krokům znamená zavření kohoutků na Ukrajině pokles dodávek pro Evropu na polovinu. EU přitom pokrývá z ruských zdrojů čtvrtinu své spotřeby.
NOUZOVÁ OPATŘENÍ
Některé země přijaly nouzová opatření, aby šetřily tenčící se zásoby, například přechodem na jiné zdroje energie.
V Bulharsku přečkaly tisíce domácností mrazivou noc bez centrálního vytápění, protože energetické firmy potřebují čas k přechodu na alternativní zdroje, uvedli představitelé městských samospráv. Školy zůstaly zavřené, stejně jako některé podniky.
Český distributor RWE Transgas oznámil, že o půlnoci byly zcela zastaveny dodávky přes tranzitní plynovod, jenž zásobuje Českou republiku a západní Evropu [ID:nSCH729971]. Mluvčí společnosti uvedl, že zásoby pro domácí trh vydrží 40 dní.
Zastavení dodávek oznámily Rakousko, Slovensko, Polsko a Rumunsko, jež se tak připojily k Maďarsku, Bulharsku, Turecku, Makedonii, Řecku a Chorvatsku, jež ohlásily pokles přísunu ruského plynu přes Ukrajinu na nulu již v úterý.
Silná závislost Evropy na energiích z Ruska a její zranitelnost při výpadku dodávek byla zdůrazněna na Nový rok, kdy Moskva omezila přísun plynu na Ukrajinu den poté, co se obě strany nedokázaly dohodnout na úpravě cen a splacení dluhů.
NEJVĚTŠÍ TÍHA NA STŘEDNÍ A VÝCHODNÍ EVROPĚ
Země ve východní a střední Evropě zatím nesou nejtěžší břímě celé krize. Bulharsko přerušilo nebo pozastavilo dodávky průmyslovým odběratelům. Dva výrobci hnojiv zastavili produkci.
Budapešťské letiště ve středu oznámilo, že začne k vytápění používat naftu místo plynu.
Hlavní ekonomiky eurozóny dosud unikají významnějším dopadům krize, ale Francie již ohlásila pokles dodávek a mluvčí italského ministerstva průmyslu řekl, že Itálie začala využívat své zásoby.
Německý distributor E.ON Ruhrgas uvedl, že drastické omezení dodávek a delší mrazy by by mohly způsobit výpadky. Delší krize by mohla poškodit také vysoce energeticky náročné provozy, jako jsou výrobci hliníku, skla a kovů.
(Autoři: Christian Lowe a Pavel Politjuk; Přeložil: Robert Müller)
[KYJEV/Reuters/Finance.cz]