Dodávky ruského plynu přes ukrajinské území na Slovensko se v noci na dnešek úplně zastavily a země čerpá komoditu ze zásobníků. Výrazně proto klesly dodávky podnikům, které mají s plynárnami dohodnutý roční odběr nad 60.000 metrů krychlových. Domácnosti, nemocnice a školy naopak zůstaly bez omezení.
Podle televizní stanice TA3 a agentury Reuters zastavil kvůli nedostatku plynu výrobu jeden z největších podniků na Slovensku, ocelárny US Steel. Mluvčí hutnické společnosti Ján Bača informace blíže nekomentoval. "Toto je mimořádná situace a my jsme učinili kroky, které jsou logické, pokud bereme v úvahu náš výrobní tok," reagoval Bača ve stanovisku zaslaném ČTK. Neupřesnil však, jak se výpadek plynu přesně dotkl výroby a nepotvrdil ani informace o zastavení produkce.
Mluvčí automobilek PSA Peugeot Citroën a Kia Motors ČTK řekli, že výpadek v dodávkách je může zasáhnout. Zatím však neměli detailnější informace.
O omezení výroby informoval také zpracovatel ropy Slovnaft Bratislava. "Slovnaft okamžitě přijal potřebná opatření, včetně omezení výkonu výrobních zařízení v souladu s platnou vyhláškou. Pro rafinerii Slovnaft je plyn důležitou surovinou v procesu zpracování ropy," informoval mluvčí firmy Anton Molnár.
Jedním z největších odběratelů plynu na Slovensku jsou podniky chemického průmyslu. Prezident svazu chemického a farmaceutického průmyslu Roman Karlubík upozornil, že při dlouhodobějších výkyvech v dodávkách plynu může dojít k závažným hospodářským škodám s nevratnými důsledky. Podle mluvčí Nováckých chemických závodů (NCHZ) Bernadetty Múdrej společnost zatím monitoruje situaci a čeká na další vývoj. Další slovenská chemička Chemko Strážske odložila spuštění některých provozů, které byly v době svátků odstavené.
Jak potvrdil místopředseda představenstva Slovenského svazu výrobců tepla Jozef Krázel dnešní omezení dodávek plynu pro některé podniky se zatím nedotklo výrobců tepla. Paroplynový cyklus v Bratislavě, který patří do portfolia firem společnosti Penta, však varoval, že pokud se situace do pátku nevyřeší a omezení se zvýší, bude mít firma problémy a musela by zastavit výrobu a odstavit východní část Bratislavy od tepla.
Výpadek dodávky plynu podle ministra může ohrozit také zásobování elektřinou. Po odstavení druhého bloku jaderné elektrárny V1 v Jaslovských Bohunicích totiž většinu nutných podpůrných služeb pro elektrizační soustavu zabezpečují dodavatelé, kteří využívají plyn. "Pokud nezabezpečíme dostatek podpůrných služeb, může nastat blackout," varoval Jahnátek.
Slovensko při současných teplotách spotřebuje denně kolem 30 milionů metrů krychlových plynu. Po zastavení dodávek čerpá plyn ze zásobníků dominantního přepravce SPP. Podle Jahnátka jsou v zásobnících asi dvě miliardy metrů krychlových plynu.
Problémy s dodávkami plynu má podobně jako Slovensko další více než desítka zemí. Ze zodpovědnosti za jejich přerušení se navzájem obviňují ukrajinská státní energetická společnosti Naftogaz a ruský plynárenský gigant Gazprom.