Firmám by bez plynu mohly vzniknout i stamilionové škody

07.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 7. ledna (ČTK) - Zastavení nebo výrazné omezení dodávek zemního plynu by mohlo velkým tuzemským podnikům způsobit až stamilionové škody. Problémů se obávají především chemičky, sklárny a hutě, některé z nich by musely zastavit výrobu, zjistila ČTK. Zatím s tím ale nepočítají. V řadě podniků lze plyn nahradit jiným palivem, a zastavení dodávek by je tak nemělo vůbec ohrozit.

Česko je na ruském plynu za normálních okolností závislé z 80 procent. Teď je zcela bez něj, distributoři mají k dispozici jen zvýšené dodávky z Norska a rezervy v zásobnících asi na 40 dní. Rusko uzavřelo plynovody vedoucí přes Ukrajinu poté, co obvinilo ukrajinskou stranu z odebírání dodávek určených pro Evropu. RWE Transgas ale nepředpokládá, že by zastavení dodávek mělo mít na odběratele v ČR dopad.

Přesto Svaz průmyslu a dopravy ČR vyzval k rychlému řešení sporů, sdělil dnes mluvčí svazu Milan Mostýn. "Hlavně se musí snažit vláda o vytvoření stabilních strategických ekonomických vztahů s Ruskem a o jejich zabezpečení," doplnil.

Samy firmy potvrzují, že plyn teď odebírají jako jindy. Podle bleskového průzkumu Svazu průmyslu zatím omezení nebo zastavení výroby vylučují, uvedl Mostýn. Přesto mnohé mají z příštích dnů a týdnů obavy. "Pokud se situace nezmění, dopady na podnikovou sféru mohou být velmi výrazné," varoval generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy ČR Zdeněk Liška.

Některé provozy by musely zastavit například firmy STZ (dříve Setuza), Spolchemie, Lovochemie či největší český výrobce keramických obkladů Lasselsberger. Plyn je životně důležitý i pro porcelánky. Pokud by zůstaly bez dodávek, výroba by se patrně zastavila, uvedl šéf firmy Leander porcelán Loučky Karel Tetur. O škodách v desítekách i stovkách milionů mluví v případě přerušení výroby firma Jablonex. "Pokud by byly dodávky stažené na minimum, mohli bychom jen udržovat sklářské pece, výroba by ale nebyla možná," podotkl mluvčí společnosti Lukáš Jankovský.

Podobně je to například i u hutních podniků. "Znamenalo by to zastavení výroby," uvedl mluvčí čtvrté největší tuzemské ocelářské skupiny Z-Group Miroslav Slaný. Přerušení dodávek by byl problém i pro Kovohutě Příbram. "Plyn k výrobě potřebujeme. Zatím ale nedokážeme případné dopady odhadnout," řekl mluvčí firmy Miroslav Jarolímek.

Problémy by se dle Svazu průmyslu a dopravy mohly dotknout i stavebních firem, papíren nebo chemiček. "My nejdříve budeme odstavovat výroby, které bezprostředně nesouvisejí s provozem. Pokud nebude regulace drastická, tak bychom to měli ustát," uvedl mluvčí pardubické chemičky Synthesia Daniel Rubeš. Kvůli případnému zastavení dodávek by musela omezit výrobu i přerovská Precheza.

Chemičky patří podle RWE k nejvýznamnějším odběratelům plynu, podobně jako hutě či teplárny. Ty zatím omezení dodávek tepla vylučují. Ani například nošovický Hyundai, kopřivnická Tatra nebo jeden z největších výrobců turbín na světě plzeňská Škoda Power problémy nečekají. Řada firem totiž může využívat i jiná paliva. "Přerušení dodávek plynu by sice ohrozilo naši energetiku, systém ale můžeme přepojit na topný olej. Žádné dalekosáhlé následky by tedy neměly nastat," ujistil mluvčí Unipetrol RPA Pavel Veselý.

Co znamená odstávka plynu už loni zažili v některých závodech společnosti Karlovarský porcelán. Firma kvůli nedostatku peněz neplatila a distribuční společnost na čas zastavila dodávky. Zaměstnanci tak museli na nucenou dovolenou.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK