Obří deficit bude důsledkem hluboké ekonomické recese, která srazila příjmy z daní, a rozsáhlých vládních výdajů na podporu krizí zasaženého finančního sektoru. Do odhadu přitom není započítán připravovaný stimulační plán nastupujícího prezidenta Baracka Obamy, ani desítky miliard dolarů na vojenské operace v Iráku a Afghánistánu.
Suma 1,2 bilionu dolarů představuje asi osm procent hrubého domácího produktu USA. Z tohoto hlediska bude deficit vyšší než rekordně vysoké schodky z 80. let. Prezident George Bush původně plánoval dosáhnout do roku 2012 vyrovnaného rozpočtu, tyto plány však s nynější recesí berou zasvé.
CBO předpokládá, že ve fiskálním roce 2010 deficit klesne na 703 miliard dolarů. Podle úřadu by během příštích pěti let měl úhrnný deficit dosáhnout 1,9 bilionu dolarů.
Rozpočtový výhled pracuje podle CBO s předpokladem, že ekonomika USA letos utrpí pokles o 2,2 procenta. Pro rok 2010 se již předpovídá růst o 1,5 procenta. Míra nezaměstnanosti vystoupí letos na 8,3 procenta a příští rok na devět procent.
Obama v minulých dnech upozorňoval, že deficity se budou v nadcházejících letech pohybovat v řádu bilionů dolarů, žádné šetření vládních výdajů však neplánuje. Místo toho spolu s Kongresem slibuje rozsáhlé vládní výdaje do infrastruktury a snižování daní, které by měly přispět k oživení ekonomiky. Celkový rozsah této fiskální stimulace by měl činit až 775 miliard dolarů na dva roky.