"Jsme absolutně přesvědčeni, že když budeme postupovat podle plánu a zákonů, pak v říjnu 2011 bude tento plynovod uveden do provozu," řekl Schröder. Podle jeho slov je Nord Stream mimořádně závažný projekt k zajištění energetické bezpečnosti nejen Německa, ale i celé Evropy. "Přitom tento plynovod není záměnou za už existující plynovody, ale představuje jejich doplnění," dodal Schröder.
Plynovod Nord Stream bude položen na dno Baltského moře a přímo spojí Rusko s Německem. První větev plynovodu o délce kolem 1200 kilometrů s roční kapacitou 27,5 miliardy krychlových metrů plynu by měla být hotova v roce 2010. Práce spojené s výstavbou druhé větve by měly skončit v roce 2012.
Povolení ke stavbě musí dát všech pět zemí kolem Baltického moře, tedy Dánsko, Německo, Rusko, Finsko a Švédsko. Poslední dvě jsou však projektem znepokojeny. Proti projektu se také staví Polsko, Litva a další pobaltské země, které se obávají, že až bude západní Evropa napojena obejitím Polska na ruský plyn, může Moskva v rámci politických tlaků přiškrtit dodávky Polsku i pobaltským postsovětským republikám.
Členy konsorcia jsou ruská společnost Gazprom, německé E.ON, Ruhrgas a Wintershall a nizozemská Gasunie. Celkové náklady na projekt se mají vyšplhat na 7,4 miliardy eur (183,1 miliardy Kč). Celková kapacita přepravy má činit 55 miliard metrů krychlových, což je zhruba desetina evropské spotřeby plynu. Operátorem projektu je německá firma Nord Stream AG, v níž 51 procent akcií vlastní ruská energetická společnost Gazprom.