...
Otázkou je, zda faktor strachu z nedostatku tepla v mrazivých zimních měsících povede ke strategickému posunu v energetické politice a investicích Evropské unie.
V úvahu připadá rozšíření spotřeby uhlí, jádra nebo obnovitelných zdrojů nebo vybudování náhradních tras k jiným dodavatelům.
"Rozhodně bych tlačil evropské země k alternativním způsobům výroby elektrické energie," řekl Fatih Birol, hlavní ekonom Mezinárodní agentury pro energii (IEA), poradce nejvyspělejších zemí se sídlem v Paříži.
"Plyn se používá hlavně k výrobě elektřiny, klíčovou náhradou je jádro," řekl Birol agentuře Reuters.
"Tohle je pro Evropskou unii v jistém smyslu velmi dobrý budíček," uvedl Birol a dodal, že globální produkce plynu se navíc ve stále větší míře soustřeďuje do zemí, kde trh ovládají státem ovládané firmy jako ruský Gazprom <GAZP.MM>.
EU závisí na ruském plynu zhruba ze čtvrtiny. Veškeré dodávky procházející přes Ukrajinu byly ve středu zastaveny v důsledku sporu mezi Moskvou a Kyjevem ohledně cen a údajného ukrajinského dluhu [ID:nMUL736236].
Nejzranitelnější země jsou ty s nejnižší kapacitou domácích zásob a nejmenším přístupem k alternativním zdrojům. Největší riziko hrozí Bulharsku, Rumunsku, Turecku, Řecku, Slovensku, Maďarsku a České republice, řekl Birol z IEA.
Roste podezření, že si Rusko druhým cenovým sporem s Ukrajinou za tři roky uškodilo, když téměř vyschly dodávky pro Evropu. Došlo k tomu navíc pouhých několik měsíců po válce Ruska s Gruzií, další klíčovou tranzitní zemí pro evropské dodávky.
"Skutečností je, že tentokrát nepřicházejí dodávky do mnoha členských zemí EU," řekl Ferran Tarradellas, mluvčí Evropské komise pro energetiku.
"Něco takového se od spolehlivých dodavatelských a tranzitních zemí neočekává. Ovlivňuje nás to, a oni ani nejednají. To jejich reputaci rozhodně neprospívá. Na soudy je ale brzy," řekl Tarradellas s odkazem na dopad krize na dlouhodobé směřování energetické politiky EU.
Rusko a Ukrajina budou o situaci jednat ve čtvrtek.
BEZPEČNOST
Evropské možnosti změny sahají od prostého rozšíření kapacity zásobníků přes vybudování nových plynovodů z Ruska a dalších zemí, jež by se vyhnuly Ukrajině, až po opuštění plynu.
Krátkodobou prioritou jsou zásobníky, uvedli analytici.
Další na řadě jsou alternativní trasy. Nyní se pracuje na třech projektech: Nord Stream z Ruska přes Baltské moře, Nabucco ze střední Asie přes Turecko a Medgaz z Alžírska na jih Evropy.
"Krize povzbudí pokusy o ustoupení od plynu kde to bude možné, s největší pravděpodobností ke zdrojům mimo Rusko," řekl Daniel Litvin, vedoucí výzkumný pracovník z institutu Chatham House.
"Jedním z problémů ale je, že plynová infrastruktura je již vybudovaná a na změnu jsou potřeba roky a spousta peněz."
V dlouhodobější perspektivě bude zřejmě třeba vyhledat zcela nové zdroje energie.
Jedním z vítězů sporu o plyn by tak mohla být reakce na změny klimatu, jež zahrnuje energetické alternativy s nižšími emisemi oxidů uhlíku, jako je jádro, vítr a slunce. Tento směr v poslední době ztrácel dynamiku v důsledku globální ekonomické recese a prudkého propadu cen ropy.
Jaderná energetika však má jeden háček v podobě pomalé reakce. Velká Británie vyzvala k vybudování nových jaderných elektráren, jež mají nahradit jejich stárnoucí uhelné protějšky, ale první má být dokončená až za 10 let.
Brzdou je také odmítavý postoj veřejnosti, ačkoli ten by mohla hrozba promrzlých domácností proměnit. "Čekal bych, že nynější situace způsobí mnoha lidem trauma, tedy obyčejným lidem, což bude vítaná podpora," řekl Birol.
(Autoři: Gerard Wynn, Nina Chestney; Přeložil: Robert Müller)
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]