"Obrátili jsme se na Energetický regulační úřad (ERÚ), jestli je zájem o pomoc ze strany naší společnosti i vzhledem k tomu, že pokles tlaku plynu v potrubí se dotkne také našich klientů. Po dohodě s ERÚ jsme ihned vstoupili v jednání s naším norským partnerem StatoilHydro, který situaci vyhodnotil velice seriózně a přislíbil kvótu jeden milion metrů krychlových denně navíc nad ostatní dodávky, které do ČR dodává," řekl Pálka s tím, že Česká plynárenská tuto nabídku předala společnosti RWE.
V současnosti se podle něj vyhodnocuje, protože je nutné, aby zapadla do celkového konceptu. "Dneska se přesměrovávají toky plynu po celé Evropě a musíme ten plyn dostat do ČR. Máme dvě alternativní cesty na stole, o kterých jednáme a které připravujeme. Teprve po skončení těchto jednání budeme moct říct, že ten plyn je v České republice. Nicméně ho máme disponibilní," doplnil Pálka s tím, že příliš mnoho jiných možností než plyn z Norska, v tuto chvíli nevidí.
Zastavení dodávek plynu do Evropy kvůli rusko-ukrajinskému sporu působí značné problémy také přímo Rusku i Ukrajině. "Pokud nedodají každý den 200 milionů metrů krychlových plynu, přicházejí obě země nejen o reputaci, ale především o značné finanční částky," řekl dnes v rozhovoru pro ČT 24 ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. "Je to také technický problém pro obě strany, protože těžba plynu v Rusku musí pokračovat, a není známo, co s tím plynem dělají. Pro Ukrajinu musí být za této situace problém udržovat přenosovou soustavu," doplnil Říman.
O dodávkách ruského plynu do zemí Evropské unie přes Ukrajinu dnes budou v Bruselu po několikadenní přestávce jednat zástupci zainteresovaných stran. Přísun ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy se ve středu kvůli stupňujícímu se sporu mezi Ruskem a Ukrajinou zcela zastavil, a bez ruského plynu tak zůstala řada zemí Evropské unie, včetně Česka a Slovenska.
Ruská společnost Gazprom od Nového roku zavřela kohoutky s plynem Ukrajině poté, co o Silvestru ztroskotala jednání o uzavření nového kontraktu na letošní rok. Obě strany se nemohou dohodnout na ukrajinském dluhu za předchozí dodávky, na nové ceně plynu a výši tranzitních poplatků za plyn přepravovaný přes ukrajinské území.
Šéfové ukrajinského státního energetického podniku Naftogaz Oleh Dubyna a ruského plynárenského monopolu Gazprom Alexej Miller dnes v noci jednali nečekaně v Moskvě o sporu o dodávky ruského plynu. Oznámily to dnes ruské agentury bez dalších podrobností. Oba činitelé by se měli ještě dnes setkat také v Bruselu.