Rada vznikla s cílem připravit opatření proti dopadům světové finanční krize na ČR a podle premiéra bude fungovat "tak dlouho, jak bude potřeba." Jejím tajemníkem bude Martin Kocourek a rada by se měla setkávat zhruba jednou za 14 dní. Podle Topolánka účast v radě odmítla opoziční ČSSD.
Jednotliví členové rady na tiskové konferenci poté prohlásili, že jejich cílem je především snaha co nejvíce přispět ke společnému nacházení možných řešení současných dopadů světové ekonomické krize v tuzemsku.
Například prezident Sdružení automobilového průmyslu a generální ředitel společnosti Volkswagen Group v Rusku Martin Jahn řekl, že chce transformovat požadavky členů Svazu průmyslu a dopravy na zmírnění dopadů krize na tuzemskou ekonomiku a pomoci co nejvíce minimalizovat růst nezaměstnanosti. Ekonom Pavel Kohout se hodlá zase zaměřit hlavně na zlepšení a zkvalitnění podmínek pro podnikání v tuzemsku.
"Krize se dotýká všech. Jsem rád, že v ČR dochází ke spojení různých odborníků za účelem hledání řešení situace v této svízelné době," řekl hlavní makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček. Podle vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Jiřího Weigla potřebuje každá vládní administrativa nacházet inspiraci a oponenturu v kruzích, které přímo s touto administrativou nejsou spojeny.
Poradce americké investiční banky Goldman Sachs Vladimír Dlouhý, který působil jako ekonomický ministr ve federální vládě v letech 1989 až 1992, podle svých slov zase hodlá bránit pronikání věcem do tuzemské ekonomiky, které nepovažuje za dobré. Podobný názor vyjádřil Jiří Kunert, prezident České bankovní asociace a generální ředitel UniCredit Bank Czech Republic.