Za nelegální zaměstnávání cizinců má hrozit až pět let vězení

08.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. ledna (ČTK) - Za nelegální zaměstnávání cizinců má hrozit od příštího roku až pět let vězení. Nyní je trestem maximálně dvoumilionová pokuta. Napomáhání k neoprávněnému pobytu cizinců bude moci být potrestáno až osmiletým vězením. Tyto nové trestné činy zavádí trestní zákoník, který dnes schválil Senát.

Kodex, který nyní dostane k podpisu prezident, podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) naopak snižuje horní sazby trestu za některé hospodářské delikty z 12 na deset let. "Chtěli jsme najít kompromis mezi těmi, kteří by polovinu hospodářských trestných činů úplně vypustili, nebo je hodně omezili, mezi které třeba patřím já, a těmi, kteří by zavedli další hospodářské trestné činy a ještě to zpřísnili," uvedl.

Snížení maximální sazby se týká například krádeže, podvodu a zpronevěry. Senátor ČSSD a bývalý státní zástupce Miroslav Antl to označil za nepřijatelné. Vadí mu také, že za mezinárodní organizovaný obchod s drogami nadále hrozí nejvýše 15 let vězení. V tomto případě Pospíšil s případným zpřísněním souhlasil v rámci dodatečné novely. "To doplníme, já v tom nevidím problém," uvedl ministr a nevyloučil ani možnost využití výjimečného trestu. Tím může být i doživotní vězení.

Kodex má v případě hospodářských a majetkových deliktů zpřísnit tresty za porušení průmyslových práv a autorských práv až na osm let vězení; za padělání a napodobení výtvarného díla má hrozit až deset let vězení. Trestným činem má být také uzavření kartelových dohod o cenách, tedy porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Za to bude hrozit až osm let vězení. V zákoníku je zachován postih zneužívání informací v obchodním styku, tedy takzvané tunelování. Hrozba zrušení tohoto trestného činu patřila k důvodům, proč nový kodex parlament nakonec neschválil už před necelými třemi lety.

Přísnější postih nelegálního zaměstnávání a přistěhovalectví je podle tvůrců zákona namířen především proti organizovaným gangům, které vydělávají na nelegálním zprostředkování práce a nebo přistěhovalectví. V Česku získávají nezákonně práci zejména Ukrajinci. Za první pololetí loňského roku odhalily kontroly v Česku téměř 1200 nelegálně zaměstnaných cizinců, což byl zhruba každý desátý prověřovaný.

Nový zákoník má celkem 421 paragrafů. Současný má 301 paragrafů, některé jsou ale rozdělené do několika částí. Kodex opouští materiální pojetí trestného činu a nahrazuje jej formálním. Policie a žalobci by tak neměli zkoumat společenskou nebezpečnost trestného činu. Materiální východisko je ale v kodexu zachováno kvůli určení, co má být trestným činem a co nikoli.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK