Kvůli situaci kolem dodávek ruského plynu do ČR se ve středu Klaus sešel s ruským velvyslancem v ČR Alexejem Fedotovem a telefonicky hovořil se svým ukrajinským protějškem Viktorem Juščenkem.
Přes četná jednání o krizi v dodávkách ruského plynu se ani dnes Rusko s Ukrajinou nedohodly na smlouvě, která by vedla k obnovení dodávek. "Ač dnes byla reálná šance dohodnout se na obnovení dodávek plynu do Evropy, nestalo se tak," řekl po jednání šéf ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller.
Nad tímto výsledkem vyjádřil zklamání český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Nynější krize bude mít značné dopady na debaty o energetické bezpečnosti a jednou cestou k řešení bude i podle něj větší tlak na renesanci jaderné energetiky.
Spor Ruska a Ukrajiny se zdramatizoval poté, co ruská plynárenská firma Gazprom přestala na začátku ledna posílat plyn Ukrajině, protože se s ní nedohodla na nové smlouvě s novými cenami. Bez ruského plynu tak je řada zemí Evropské unie. Dotčené země prozatím čerpají plyn ze zásobníků a vyjednávají o zvýšení dodávek jinými cestami. Nejhůře je na tom Balkán, kde jsou desítky tisíc lidí bez tepla, situace je vážná i na Slovensku.
Evropská unie, které nyní Česko předsedá, očekává rychlé řešení sporu, uvedli dnes ve společném prohlášení ministři EU pro zahraniční věci a evropské záležitosti po jednání v Praze.