Rozmístění komisí má umožnit obnovení dodávek ruského plynu do zemí EU. Agentura AFP s odvoláním na mluvčího českého předsednictví uvedla, že pozorovatelé EU by měli být vysláni na Ukrajinu dnes, kdy by měly být také dohodnuty "přesné detaily o realizaci této mise".
"O detailech čtvrteční večerní dohody o rozmístění pozorovatelů na Ukrajině nejsme informováni. O plánech mise jsme byli informováni již dva dny předem, a byli jsme vyzváni, abychom sami nominovali zástupce RWE za Českou republiku, který bude součástí této komise dohlížející na toky plynu mezi Ruskem a Ukrajinou," dodal dnes ráno Chalupský.
Firma už podle něj nominovala svého experta na měření dodávek zemního plynu a čtvrteční večerní dohodu chápe jako první pozitivní krok. "Ustanovení těchto komisí, které by měly dohlížet na tok zemního plynu, byla jednou ze základních podmínek, aby byl obnoven tok standardní cestou přes Ukrajinu a Slovensko do ČR a dále na západ," podotkl Chalupský s tím, že expert RWE Transgas je připraven a může odjet ihned, jakmile bude zahájena činnost komise.
Současná krize s dodávkami plynu do Evropy a priority českého předsednictví v EU mají být tématem dnešního jednání norského premiéra Jense Stoltenberga v Praze.
Šéfové ruského plynárenského koncernu Gazprom a ukrajinské energetického podniku Naftogaz Alexej Miller a Oleh Dubyna podle ruské agentury ITAR-TASS mohou dnes pokračovat ve dvoustranných jednáních. Podle nejmenovaného zdroje, na něhož se agentura odvolává, měli oba odletět ve čtvrtek z Bruselu spolu jedním letadlem do letoviska Soči na jihu Ruska.
Plynovou krizi způsobily firmy z Ruska a Ukrajiny, které se nedokážou domluvit na ceně za tranzit plynu. EU i české předsednictví opakovaně vyzývají k okamžité obnově dodávek.