RWE Transgas již vyslala experta na Ukrajinu

09.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. ledna (ČTK) - Zástupce společnosti RWE Transgas odletěl na Ukrajinu, kde bude působit v evropské monitorovací misi dodávek plynu na společných rusko-ukrajinských hranicích. Sdělil to mluvčí společnosti Martin Chalupský. O možnostech, které by pomohly obnovit dodávky ruského plynu přes Ukrajinu do zemí Evropské unie, dnes po půlnoci jednal předseda Rady EU a český premiér Mirek Topolánek s polským prezidentem Lechem Kaczyńským, sdělil ráno mluvčí premiéra pro předsednictví Jiří Potužník. Detaily setkání však nebyly oznámeny.

O rozmístění monitorovací mise ve čtvrtek Topolánek telefonicky hovořil s ruským premiérem Vladimírem Putinem a shodli se na podmínkách rozmístění monitorovacích komisí na všech relevantních místech dodavatelského toku ruského plynu. Jejich rozmístění má umožnit obnovení dodávek ruského plynu do zemí EU. V rozhovorech na široké úrovni hodlá český premiér pokračovat i dnes, kdy se má sejít se svým norským protějškem Jense Stoltenbergem.

Mise by měla zahrnovat představitele ruské plynárenské skupiny Gazprom, ukrajinské státní energetické společnosti Naftogaz, Evropské komise a energetických společností z EU. Rozmístění komisí má umožnit obnovení dodávek ruského plynu do zemí EU.

Přes četná jednání o krizi v dodávkách ruského plynu se ani ve čtvrtek Rusko s Ukrajinou nedohodly na smlouvě, která by vedla k obnovení dodávek. Nad tímto výsledkem vyjádřil zklamání český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Nynější krize bude mít značné dopady na debaty o energetické bezpečnosti a jednou cestou k řešení bude i podle něj větší tlak na renesanci jaderné energetiky.

Spor Ruska a Ukrajiny se zdramatizoval poté, co ruská plynárenská firma Gazprom přestala na začátku ledna posílat plyn Ukrajině, protože se s ní nedohodla na nové smlouvě s novými cenami. Bez ruského plynu tak je řada zemí Evropské unie. Dotčené země prozatím čerpají plyn ze zásobníků a vyjednávají o zvýšení dodávek jinými cestami. Nejhůře je na tom Balkán, kde jsou desítky tisíc lidí bez tepla, situace je vážná i na Slovensku.

Evropská unie, které nyní Česko předsedá, očekává rychlé řešení sporu, uvedli ve středu ve společném prohlášení ministři EU pro zahraniční věci a evropské záležitosti po jednání v Praze.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK