"Gazprom v případě zřízení mnohostranné komise pro monitorování přepravy plynu přes Ukrajinu samozřejmě umožní práci pozorovatelů na stanicích v Rusku u ukrajinských hranic," řekl dnes novinářům Miller.
Miller ještě ve čtvrtek označil rozhovory v Bruselu za neúspěšné, protože Ukrajina odmítla podepsat ruský návrh dohody o kontrole přepravy plynu s účastí ruských expertů. "Je to náš plyn a my musíme vědět, jak je přepravován přes Ukrajinu k evropským spotřebitelům," prohlásil Millerův zástupce Alexandr Medveděv, podle něhož je monitoring bez ruské účasti nepřijatelný. Jakmile by však bylo dohody o kontrole dosaženo, Gazprom by podle Medveděva mohl obnovit dodávky do Evropy během 12 až 24 hodin.
Na kontrole přepravy plynu přes Ukrajinu trval i ruský premiér Vladimir Putin, který se mezitím domluvil na monitorovací misi s českým premiérem Mirkem Topolánkem, jehož země toto pololetí Evropské unii předsedá.
Mise by měla zahrnovat představitele ruské plynárenské skupiny Gazprom, ukrajinské státní energetické společnosti Naftogaz, Evropské komise a energetických společností z EU.
Zatím není znám termín, kdy by měli pozorovatelé na Ukrajinu a do Ruska dorazit. Evropská komise shodu vítá a požaduje okamžité obnovení dodávek.
Gazprom od Nového roku zavřel kohoutky s plynem Ukrajině poté, co o Silvestru ztroskotala jednání o uzavření nového kontraktu na letošní rok. Obě strany se nemohou dohodnout na ukrajinském dluhu za předchozí dodávky, na nové ceně plynu a výši tranzitních poplatků za plyn přepravovaný přes ukrajinské území.
Krize vyvrcholila středečním přerušením dodávek plynu evropským odběratelům. Z odpovědnosti za situaci se vzájemně obviňují Moskva a Kyjev.
Evropská unie se snaží přimět obě strany k obnovení dodávek do Evropy. Přes Ukrajinu obvykle putuje 80 procent ruského plynu, který kryje asi 20 procent evropské spotřeby.
Ruský prezident Dmitrij Medveděv již dříve svému ukrajinskému protějšku Viktoru Juščenkovi sdělil, že dodávky budou obnoveny až po uzavření nového kontraktu a pod dohledem mezinárodních pozorovatelů, cena plynu by přitom měla být tržní, bez dalších slev a výhod. Rusko je však podle premiéra Putina nyní ochotno platit i tržní cenu za tranzit plynu přes Ukrajinu, pokud Ukrajina bude nakupovat ruský plyn za tržní cenu.