Meziroční růst spotřebitelských cen v prosinci zpomalil, a to na 3,6 procenta z listopadových 4,4 procenta. Průměrná meziroční míra inflace v roce 2008 byla 6,3 procenta.
"Je velmi pravděpodobné, že inflace se už brzy dostane pod úroveň dvou procent. K nižší inflací přispívá i slabší poptávka ze strany spotřebitelů, jejichž důvěra v ekonomiku slábne každým měsícem. Letošní rok se tak postupně nejspíše stane rokem zlevňování zboží v obchodech," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Inflace by přitom mohla výrazně klesnout podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka již v lednu. Zmizí totiž v inflaci efekt loňské daňové reformy. "K poklesu inflace přispívá také domácí poptávka ztrácející na síle. V polovině roku by se mohla inflace sesunout pod jedno procento," odhadl Marek.
Alfou a omegou inflace je podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové cena ropy. Zatímco koncem července se padesátidenní průměr ceny ropy Brent pohyboval kolem 132 dolarů, nyní se průměr pohybuje kolem 47 dolarů. "Navíc počátkem roku bude u inflace pokračovat efekt srovnávací základny, který pošle meziroční index spotřebitelských cen k ještě nižším hodnotám. Svou roli sehraje i zpomalující domácí a světová ekonomika. Automobilky již odstartovaly kolo zlevňování a další globálně zasažená odvětví je budou kvůli nižší poptávce následovat," uvedla.
Prudké ochlazovaní cenového růstu vytvoří podle analytiků předpoklady pro další uvolňování měnové politiky. "Předpokládáme, že Česká národní banka do poloviny letošního roku sníží svou základní sazbu o další procentní bod na 1,25 procenta," uvedl například analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Úrokové sazby by tak mohly letos klesnout na historicky nejnižší hodnoty.