Sklárny Kavalier jsou v úpadku, výrobu nepřerušily

09.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Sázava (Benešovsko) 9. ledna (ČTK) - Sklárny Kavalier Sázava jsou od čtvrtka v úpadku. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Firma, která je součástí zkrachovalé sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), jako jediná výrobu nepřerušila. Kvůli nedostatku peněz ale musela rozdělit výplatu mezd za prosinec, řekl dnes ČTK mluvčí BCT Karel Samec.

"Je to z toho důvodu, že sklárny měly inkasovat část plateb z mateřské BCT, která je ale bez prostředků poté, co věřitelské banky odčerpaly z jejího účtu na přelomu roku veškeré finance," dodal. Zaměstnanci by podle něj měli v řádném výplatním termínu dostat podstatnou část mzdy, zbytek jim firma doplatí později.

Předseda odborové organizace skláren Jaroslav Daneš ČTK řekl, že každý ze zaměstnanců dostal za prosinec 10.000 korun. "Očekáváme, že v druhé polovině ledna začnou nabíhat tržby za zboží a potom se doplatí zbytek mezd, pravděpodobně ve dvou dalších splátkách," dodal. Připomněl, že firmu už nechrání moratorium, musí proto hned platit za energie, suroviny a obaly, což je nezbytné pro zachování výroby.

Vyhlášení úpadku se podle Samce očekávalo, protože soud neprodloužil moratorium na majetek Skláren Kavalier. "Předpokládáme, že úpadek bude řešen konkurzem, z něhož by měly Sklárny Kavalier získat nového majitele," uvedl Samec.

Městský soud v Praze ve čtvrtek jmenoval prozatimní věřitelský výbor a vyzval věřitele, kteří u něj dosud nepřihlásili své pohledávky, aby tak učinili do 30 dnů od vyhlášení úpadku. První schůze věřitelů se uskuteční 9. února a měla by rozhodnout o způsobu řešení úpadku. Jednání k přezkoumání přihlášených pohledávek soud svolal na 30. března.

Moratorium na Silvestra skončilo také v mateřské BCT a v novoborském Crystalexu.

Sklárny Kavalier patří s novoborským Crystalexem ke klíčovým výrobním podnikům BCT. Firma s 1300 zaměstnanci patří k nejvýznamnějším světovým výrobcům, kteří využívají špičkovou technologii boritokřemičitého skla SIMAX. Polovinu produkce firmy tvoří varné sklo pro domácnosti včetně kuchyňského nádobí a skla pro mikrovlnné trouby, druhou polovinu laboratorní a technické sklo, trubice, tyče a sklo průmyslové.

Společnost, která v roce 2007 uskutečnila zakázky za 1,72 miliardy korun a hospodařila se ziskem 37,3 milionu, skončila v září loňského roku v insolvenčním řízení, stejně jako celá skupina BCT. Majitelé se snažili výrobu udržet, na sklárnu proto nechali 2. října vyhlásit moratorium, což umožnilo pokračovat ve výrobě a dalo majitelům prostor hledat investora, který by podnik převzal.

Na rozdíl od Skláren Kavalier musel Crystalex tento týden zastavit výrobu. Věřitelské banky totiž v závěru loňského roku odčerpaly veškerou hotovost z účtů podniku a Crystalex nemá z čeho financovat výrobu ani vyplácet mzdy. Úřadům práce proto oznámil hromadné propuštění 1631 pracovníků v Novém Boru, Hostomicích na Teplicku, Vrbnu pod Pradědem a Karolince na Vsetínsku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK