"Společnost RWE Transgas má na slovenském území jeden podzemní zásobník plynu pro české zákazníky. My se toho plynu, který každý den proudí do České republiky v objemu asi čtyř milionů kubíků, vzdáme ve prospěch Slovenska a v tom množství čtyř milionů kubíků, což je asi 15 procent slovenské spotřeby. V těchto hodinách se to rozjede,", řekl ministr průmyslu Martin Říman na Rádiu Česko.
"Místo toho si stáhneme plyn, který je na česko-německých hranicích, nejde ale protlačit na Slovensko, tak ho použijeme my," dodal Říman.
Podle slovenského ministra hospodářství Ľubomíra Jahnátka by Slovensko mohlo získat od evropských zemí denně osm až deset miliónů metrů kubických plynu, kterými by kompenzovalo zastavení dodávek z Ruska. Je však ještě potřebné vyřešit způsob, jakým plyn do slovenské distribuční sítě přepravit. Z vlastních zásobníků země dokáže pokrýt jen část odběru, velké podniky proto musely omezit svoji spotřebu na minimum.
Podle Českého rozhlasu Radiožurnál desetitisícům lidí na Slovensku už výpadek plynu sáhl do peněženek, protože si museli brát nucenou dovolené. Továrny zastavily výrobu. Například doma zůstává 2,5 tisíce zaměstnanců firmy Matador či čtyři tisíce dělníků železáren v Košicích, platy jim klesají o poměrnou část a přicházejí o prémie.
Podobně situaci s výpadky zemního plynu řeší i další evropské země. Například maďarská energetická společnost MOL uvedla, že dnes poskytne Srbsku dva miliony metrů krychlových plynu z vlastních zdrojů. Dalších 2,7 milionu metrů krychlových plynu získá Srbsko od firmy E.ON Ruhrgas. Maďarsko začalo dodávat plyn sousední zemi ve čtvrtek, aby zmírnilo negativní vliv výpadku dodávek z Ruska.