Předseda představenstva plynárenské společnosti RWE Transgas Martin Herrmann očekává, že v "nejoptimističtějším" případě by mohl Nabucco začít fungovat již v roce 2013.
Nový plynovod by měl snížit velkou závislost Evropy na ruském plynu, která se negativně projevila při současné plynové krizi, kdy ruský energetický gigant Gazprom odstřihl dodávky vedoucí přes Ukrajinu. To postihlo celou řadu evropských států, včetně Česka.
Výstavbu Nabucca však komplikuje celá řada věcí. Především chybí konsorcium států z oblasti Kaspického moře, které by se mělo na výstavbě výrazně podílet. Podle Vondry Česko v současnosti tlačí na Evropskou komisi, aby připravila "studii proveditelnosti" vzniku takového konsorcia.
Praha se navíc chystá svolat takzvaný summit jižního koridoru, kterého by se měly nejspíš na jaře účastnit právě státy, jež mají být zapojeny do projektu Nabucco. "Ázérbajdžán má zájem do toho jít, ale sám nestačí," doplnil vicepremiér.
Kromě Nabucca však existují i konkurenční projekty plynovodů, které mají vést z Ruska, ale nikoliv přes Ukrajinu. Nejambicióznější je v současnosti zřejmě takzvaný Nord Stream, který má vést z Ruska přes Baltské moře do Evropské unie.
Českou částí plynovodu Nord Stream má být plynovod Gazela, na nějž se napojí jižní Německo. Gazela má být plynovod o průměru 1,4 metru a má měřit více než 170 kilometrů. "Je to projekt za deset miliard korun," doplnil šéf RWE Transgaz s tím, že by tento plynovod mohl začít fungovat v roce 2011.
RWE Transgaz ovšem chystá i výstavbu dalších zásobníků zemního plynu. Podle Herrmanna existují celkem dva konkrétní projekty. "Očekáváme, že když dostaneme povolení, bude velmi rychle připraveni s tím začít," dodal. Česko má v současnosti jedny z největších zásob zemního plynu v EU, což mu zaručuje dodávky i v případě plynové krize, jako je ta současná.