Existence dohody o pozorovatelské misi je podmínkou, aby Rusko obnovilo dodávky plynu přes Ukrajinu dál do Evropy. Někteří pozorovatelé jsou přitom již na místě, obnovení dodávek se však nečekaně vzdálilo.
Podle agentury Reuters český premiér, který dohodu vyjednal, večer hovořil s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Topolánek přitom měl Putina ujistit, že ukrajinské podmínky nejsou závazné. "Ukrajinská deklarace není součástí protokolu (hlavní části dohody) a představuje jen názor Ukrajiny," citoval Topolánka mluvčí ruského premiéra.
Putin podle agentury ITAR-TASS požádal, aby v takovém případě Rusko obdrželo protokol podepsaný Ukrajinou bez jakýchkoli výhrad či doplňků. Putin údajně vyjádřil obavy, že ukrajinské dodatky mění podstatu protokolu o monitorování tranzitu ruského plynu do Evropy.
Do celého problému se vložil i šéf Evropské komise José Barroso, který přesvědčil ukrajinskou premiér Julii Tymošenkovou, aby dodatek z dohody stáhla. V současnosti přitom vyjednavači jednají o cestě jak oba dokumenty (samotnou smlouvu i ukrajinský dodatek) oddělit a zajistit, aby se hlavní část neodvolávala na stanovisko Ukrajiny, což je ruská podmínka.
O plynové krizi budou v pondělí jednat v Bruselu na mimořádném zasedání ministři energetiky EU pod vedením českého ministra průmyslu Martina Římana. Do hlavní metropole Evropské unie by přitom měli dorazit i zástupci ruské strany.