Moskva nyní upravuje kurz v reakci na pokles cen ropy, protože země je na příjmech z prodeje této suroviny závislá. Vliv ale mají i horší hospodářské vyhlídky a recese.
Analytici ale podle agentury Reuters tvrdí, že na oslabení měny má vliv i současná krize kolem dodávek ruského plynu do Evropy. Evropa si totiž více než kdy jindy uvědomuje potřebuje co nejdříve diverzifikovat dodávky plynu, což může mít dopady na budoucí příjmy Ruska za prodej suroviny.
Rubl oslabil až na 35,78 RUB vůči koši měn, který je složen z eur a dolarů. Propadl se tak za hranici 35,30 RUB, což je podle analytiků úroveň, na které centrální banka ještě předchozí den měnu podporovala. Zdroj v centrální bance potvrdil, že obchodní pásmo pro měnu bylo rozšířeno.
První obchodní den tohoto roku byl v Rusku v neděli, kdy centrální banka rovněž měnu oslabila mini devalvací. Ruská měna tak za první dva obchodní dny letošního roku ztratila téměř tři procenta hodnoty. Navázala tak na ztráty z loňského roku, kdy oslabila o 17 procent. Pokud má na tvorbu kurzu vliv cena ropy, pak bude rubl dál oslabovat, míní odborníci.
"Zpomalení ekonomiky znamená další tlak na měnu, já si ale myslím, že hlavním důvodem oslabování měny je cena ropy a celosvětový růst averze k riziku. Investoři proto nechtějí tolik investovat v Rusku. Teď je zde ale i ten plyn," řekl analytik finančního ústavu Commerzbank Ulrich Leuchtmann. V dlouhodobém výhledu je prý zřejmé, že Evropa bude chtít plyn i odjinud než z Ruska, na což devizový trh reaguje už teď.
Vůči dolaru ruská měna oslabila na 31 RUB/USD a je nejslabší za pět a půl roku. K euru se kurz rublu také snížil a dostal se do blízkosti rekordního minima 42 RUB/EUR, kde byl na konci prosince.
Rusové ještě mají v živé paměti události roku 1998, kdy finanční krize v Rusku způsobila, že rubl ztratil zhruba 70 procent hodnoty. Lidé proto nyní mají snahu přesouvat část úspor do eur či dolarů, což vytváří další tlak na oslabování rublu.
Analytici očekávají, že v tomto i příštím čtvrtletí bude ruská ekonomika vykazovat pokles, takže by se mohla potvrdit její recese. Mnohé lze vyčíst z indexu nákupních manažerů, který naznačuje, že ekonomika byla v útlumu už v prosinci. Pokles ekonomiky, pokud se potvrdí v oficiálních číslech, bude v Rusku první po deseti letech.
Analytici předpokládají, že v Rusku se nyní bude zvyšovat nezaměstnanost a centrální banka bude v řízeném oslabování měny pokračovat. Leuchtmann z Commerzbank očekává, že už v dalším čtvrtletí by se rubl vůči koši měn mohl propadnout až na 38 rublů.