... bankéři.
Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet, jenž předsedal jednání o globální ekonomice v Bance pro mezinárodní platby (BIS), řekl, že klíčové je obnovení důvěry, když rozvíjející se země začínají pociťovat dopad finanční krize, jež sužuje nejvyspělejší státy světa.
"Globální ekonomika v roce 2009 významně zpomalí, přičemž vyspělé země vykáží záporná čísla," řekl Trichet ve shrnutí.
"Také se má za to, že rok 2010 bude rokem zotavení. To je skutečně jeden ze závěrů, které můžeme vyvodit."
Trichet, jenž zároveň předsedá skupině centrálních bankéřů G10, uvedl, že zpomalení jde do značné míry na vrub smyčky negativních zpráv mezi trhy a reálnou ekonomikou. Existují ale také neutralizační faktory, jako jsou nízké ceny ropy a mimořádné vládní výdaje.
Hlavní centrální banky srazily v posledních několika měsících úrokové sazby, když se finanční krize rozšířila na rozvíjející se trhy a stáhla vyspělé země včetně Spojených států, Japonska a eurozóny do recese.
Trichet řekl, že kroky centrálních bank a vlád byly dosud účinné v tom, že zabránily "rozpadu" trhů, které ale zatím plně nevstřebaly všechna přijatá opatření.
Centrální bankéři, mezi nimi prezident federálního rezervního systému (Fed) Ben Bernanke a guvernér Bank of Japan Masaaki Shirakawa, se nezabývali koordinovanými nekonvenčními kroky pro další zlepšení situace na trhu, dodal Trichet.
Trichet nekomentoval úrokové sazby ECB před jejím měnovým zasedáním naplánovaným na čtvrtek, kdy analytici čekají, že banka sníží hlavní sazbu, nyní nejvyšší v rámci G7, o 50 bazických bodů na 2,0 procenta.
[BASILEJ/Reuters/Finance.cz]