"Globální ekonomika v roce 2009 značně zpomalí a průmyslové ekonomiky se dostanou do záporných čísel (z hlediska ekonomického růstu)," řekl Trichet na setkání pořádaném basilejskou Bankou pro mezinárodní platby (BIS). Dopad finanční krize a recese průmyslových ekonomik pocítí výrazně i rozvojové země, dodal šéf ECB, který také předsedá pravidelným basilejským schůzkám centrálních bank skupiny G10.
Kroky vlád a centrálních bank by však měly v dlouhodobějším horizontu přispět k oživení. "Je to jeden z důvodů, proč máme celkově pocit, že rok 2010 bude rokem zotavení, výrazného zotavení," řekl Trichet.
Centrální banky průmyslových zemí v posledních měsících prudce snížily úrokové sazby a zvýšily peněžní likviditu na trzích, aby čelily dopadům finanční krize a recese. Vlády začaly zvyšovat veřejné výdaje, aby svým dílem přispěly ke zmírnění recese a obnově růstu. Podle Tricheta tyto kroky zatím pomohly odvrátit kolaps trhů, úplné zotavená na finančních trzích však podle něj ještě nenastalo a důvěra na trzích stále chybí.
"V současné situaci je důvěra důležitější více než kdy jindy," řekl Trichet. Značný podíl na útlumu ekonomiky má podle něj právě krize důvěry. "Je důležité, aby všechny vládní složky dělaly všechno pro to aby zachovaly a posílily důvěru," řekl.
Mezinárodní měnový fond předpovídá pro letošní rok zpomalení světového ekonomického růstu na 2,2 procenta z loňského odhadovaného tempa 3,7 procenta. Další významné světové ekonomické instituce mají podobně nízké předpovědi.