"My potřebujeme minimálně 65 či 72 hodin vůbec na to, aby plyn přišel na Slovensko," řekl Jahnátek. Dodal, že podle posledních informací je navíc třeba 21 dní na to, aby se obnovila činnost prvního a druhého bloku tepelné elektrárně Nováky, kterou poškodil požár.
"Problém je daleko větší, než byl v sobotu, než byl v pátek," řekl novinářům po setkání s eurokomisařem Andrisem Piebalgsem, českým ministrem průmyslu a obchodu Martinem Římanem zastupujícím předsednictví EU a představiteli Rakouska.
Evropská komise dnes řekla, že pokud Slovensko reaktor spustí, bude to jasné porušení evropských smluv. Jahnátek ale uvedl, že české předsednictví i eurokomisař Piebalgs přijali jeho argumenty na podporu obnovení činnosti reaktoru s pochopením. Bratislava podle něj pro komisi vypracuje podrobnou zprávu o současném stavu a rizicích.
Na dotaz, jestli Brusel nepřistoupí proti Slovensku v případě obnovení činnosti bloku k nějakým protiopatřením Jahnátek řekl, že na žádném ze zmiňovaných jednání nebylo zmíněno slovo sankce.
"Bude to vážné porušení primárního práva Evropské unie a komise na to bude reagovat," uvedl Ferran Tarradellas. Slovensko se k odstavení jaderného bloku zavázalo v přístupové smlouvě k EU.
"Dneska se elektřina stává urgentnějším problémem než zásobování plynem. Z tohoto pohledu vidíme jako jediné řešení, aby V1 začal pracovat v polovičním profilu 220 megawattů. To znamená - spustíme jen jeden turbokompresor," řekl slovenský ministr.
Kdy by se tak mohlo stát, neupřesnil. Rozhodovat by se o tom mělo po jeho návratu z dnešního jednání v Bruselu. Samotná výroba v bloku V1, který byl odstaven na konci loňského roku, by mohla začít podle dřívějších prohlášení ministerstva za tři až čtyři dny.