Spolehlivé finanční hodnocení je podle Coface nezbytným nástrojem pro vytvoření atmosféry důvěry v tržní ekonomice. Dobrým důkazem je prý závažný dopad, který měly zásadní chyby v hodnocení poskytovaném současnými třemi velkými ratingovými agenturami. Nejenom, že se pod rouškou dobrého ratingu po celém světě prodávala "toxická" aktiva, ale finanční trhy poté ztratily důvěru ve schopnost správně ohodnotit rizika, dodala Coface.
"Byl to takový propletenec vztahů, že ukázat na jednoho a říci: tady je viník, není férové," míní analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Finanční krize podle něj ratingy nezačala, spouštěcí mechanismus bylo prý manažerské selhání, pohrdání rizikem a hromadění dluhů.
Návrh evropské směrnice stanovuje pro ratingové agentury různé povinnosti týkající se jejich metodických postupů, které však podle Coface z velké části vycházejí ze současného etického kodexu tří největších agentur. Důsledkem takové regulace se prý zvýší náklady na poskytované ratingové služby bez toho, aby se zlepšila jejich kvalita. Nijak totiž není ošetřena kontrola kvality stanovených ratingů podle statistických údajů o skutečných insolvencích společností, podotkla Coface.
"Pouze kontrola činnosti může předejít opakování finanční katastrofy, kterou způsobilo hodnocení AAA přidělené "toxickým" zajišťovacím nástrojům. Hodnocení AAA implikuje pravděpodobnost pouhé 1:3000, že v následujícím roce dojde k nedodržení finančních závazků, či průměrnou životnost v délce 3000 let!" míní výkonný ředitel Coface Jérôme Cazes.
"Na ratingové agentury se snáší silná kritika do značné míry právem," soudí analytik Patria Finance David Marek. Nicméně regulace ratingových agentur podle něj situaci nezlepší. Problém prý totiž leží ve finančních inovacích a obtížemi při určování jejich ratingu, což se ale nedá vyřešit žádnou evropskou směrnicí. Důležité je zajistit, aby se ratingové agentury neocitaly ve střetu zájmů. Je na investorech, nakolik budou důvěřovat té či oné ratingové agentuře, poznamenal.
Ředitel Coface Czech Radek Laštovička upozornil na to, že poskytování klasických ratingových služeb ve středoevropském regionu, a tedy i v ČR plánuje společnost zahájit v nejbližších měsících. Ratingové služby podle něj vhodně doplní pozici Coface jako největší agentury poskytující rychlé hodnocení bonity českých podniků, jedné z největších agentur poskytujících na českém trhu inkaso mezipodnikových pohledávek a rychle rostoucí pojišťovny pohledávek.
Coface byla založena v roce 1946 a je dceřinou společností francouzské finanční instituce Natixis. Služeb Coface, jež se zabývá pojištěním pohledávek, hodnocením bonity podniků, správou a inkasem pohledávek a factoringem, využívá přes 45 procent z 500 největších světových korporací. V Česku Coface působí od roku 1991.