Dokument má pomoci odstranit bariéry na trhu s biomasou a vybrat vhodné energetické plodiny, má také zvýšit ochranu orné půdy. "V roce 2010 by měl podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů na hrubé domácí spotřebě elektřiny dosáhnout osmi procent. Akční plán má být jedním z nástrojů, jak splnit povinnosti, ke kterým jsme se zavázali vstupem do Evropské unie," uvedl již dříve ministr zemědělství Petr Gandalovič. V roce 2007 byl podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů na spotřebě proudu v ČR 4,7 procenta.
Podle ministerstva neroste výroba tepla a elektřiny z biomasy přes svůj potenciál dostatečným tempem. Největší rezervy jsou podle mluvčího MZe Petra Vorlíčka patrné zejména v oblasti energetického využívání bioplynu a biomasy k přímému spalování.
Úkolem dokumentu je kromě analýzy současného využívání biomasy a navržení způsobu jejího optimálního budoucího využití také nastartovat investice do čistého způsobu získávání energie. Plán má také umožnit využívání biomasy co nejširším cílovým skupinám, uvedl Vorlíček.
"Materiál chce také podpořit zakládání víceletých porostů energetických plodin a rychlerostoucích dřevin či zařazení tuhých biopaliv do nižší sazby DPH," dodal.
Česko by mělo do roku 2020 podle návrhu Evropské komise téměř ztrojnásobit podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energií. Zatímco v současné době se v ČR podle posledních údajů ministerstva průmyslu a obchodu z obnovitelných zdrojů vyrábí okolo pěti procent elektřiny, do roku 2020 by to mělo být 13,5 procenta. Mezi obnovitelné zdroje patří vedle biomasy také vítr, vodní a sluneční energie.