Podle zprávy přicestovalo v posledních dvou letech za prací do Česka zhruba 20.000 vietnamských dělníků, kteří reagovali na informace o nedostatku levné pracovní síly v českém průmyslu. Tato cesta je stála dost peněz. Nyní se nemohou vrátit vzhledem k tomu, že museli zaplatit i víc než 10.000 dolarů (asi 200.000 korun) zprostředkovatelským agenturám.
"Je veřejným tajemstvím, že část peněz za zprostředkování šla i na úplatky českých úředníků. Český stát nezaručil Vietnamcům ochranu před neseriózními agenturami ani nezakročil proti zkorumpovaným úředníkům," uvádí tisková zpráva.
Zástupci vietnamských organizací v sobotu odeslali dopis adresovaný například premiérovi Mirkovi Topolánkovi, ministru vnitra Ivanu Langrovi nebo vietnamskému velvyslanci v Praze. V něm je o kritické situaci propuštěných dělníků informují a navrhují možný způsob řešení. Chtějí například zprůhlednit vydávání víz nebo zavést bezplatné telefonní linky pomoci pro lidi, kteří přišli o práci. Chtějí také zpřísnit kontroly zprostředkovatelských agentur.
K 1. prosinci loňského roku v Česku pracovalo celkem 290.000 zahraničních zaměstnanců. Z toho podle předsedy Česko-vietnamské společnosti Marcela Wintera pobývalo legálně v Česku přes 55.000 vietnamských pracovníků. Dalších 15.000 Vietnamců zde podle jeho odhadu žije nelegálně.
Většina vietnamských pracovníků v Česku podle Wintera pracovala za minimální mzdu u montážních linek, zdravotní a sociální pojištění za ně přitom nikdo neplatil.
Ministerstvo zahraničí koncem loňského roku přestalo vydávat Vietnamcům dlouhodobá pobytová víza. Jejich vydávání plánuje obnovit během ledna.