Dow Jonesův index oslabil o 125,21 bodu a obchodní den uzavřel poklesem v rozsahu 1,46 procenta na hodnotě 8473,97 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 2,26 procenta na 870,26 bodu, zatímco index Nasdaq Composite si odepsal 2,09 procenta na 1538,79 bodu.
Na obchodování měly částečně vliv také obavy z masivních ztrát v bance Citigroup, jejíž akcie si proto odepsaly zhruba 17 procent hodnoty. Klesly ale také akcie společnosti Alcoa, která po skončení obchodování zveřejnila čtvrtletní výsledky hospodaření, a zahájila tak výsledkovou sezonu. Akciím uškodilo snížení nákupního doporučení.
"Akciový trh táhnou zisky a my chceme vidět, zda někdo nějaké má," řekl k situaci na trhu analytik společnosti FuturePath Trading LLC Frank Lesh. "Před začátkem oznamování výsledků je tady opatrnost, která se může udržet ještě pár týdnů," dodal.
Analytici předpovídají, že firmám zařazeným v indexu S&P 500 by se čtvrtletní zisk mohl v průměru meziročně snížit o 15,1 procenta. To znamená, že čtvrté čtvrtletí bude už šestým čtvrtletím v řadě, kdy firmám klesají zisky.
Hlavní indexy jsou nyní na nejnižší úrovni od začátku roku, a smazaly tak poměrně slibný začátek z prvních lednových dnů. Nicméně index S&P 500 je i tak 15,7 procenta nad minimem z loňského listopadu. Od začátku roku ale ztrácí 3,7 procenta, Dow Jonesův index už klesl o 3,4 procenta, ztráta indexu Nasdaq Composite od začátku ledna činí 2,4 procenta.
Pokles cen ropy tlačí i na akcie energetických koncernů. Zatímco loni v polovině července se barel americké lehké ropy WTI chvíli prodával za více než 147 dolarů a dlouho se držel kolem 130 dolarů za barel, nyní jeho cena činí méně než 40 dolarů. Klesají proto akcie ropných koncernů jako Chevron či Exxon Mobil, index těchto firem oslabil o 3,1 procenta.
Na devizových trzích se zvyšoval kurz dolaru, převážně na úkor eura, kde se očekává další pokles. Tento týden totiž zasedá bankovní rada Evropské centrální banky a podle analytiků lze očekávat další snížení úrokových sazeb. Bance to umožní rychlý pokles inflace, takže se teď může zaměřit na podporu hospodářského růstu uvolněním měnové politiky.
Zvyšuje se i kurz japonského jenu, zde jde ale především o technický pohyb, který souvisí s růstem averze k riziku. Japonská měna se totiž díky takřka nulovému úročení často využívá jako nástroj financování rizikových transakcí. Pokud o ně klesá zájem, spekulanti musejí vypůjčené jeny vrátit původnímu majiteli, nejprve je ale musejí nakoupit na trhu.
Euro k dolaru oslabilo o 0,4 procenta na 1,3380 USD, během obchodování se ale jeho kurz snížil až na 1,3289 USD. Vůči jenu evropská měna oslabila o 1,6 procenta na 119,23 JPY, podobně dolar vůči jenu klesl o 1,3 procenta na 89,10 JPY.