Lidé si na webu ČAP mohou zjistit riziko výskytu povodně

13.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 13. ledna (ČTK) - Lidé si na internetové adrese www.cap.cz mohou nyní najít informaci o tom, jaké je na kterémkoliv místě v republice nebezpečí výskytu povodně. Novináře o tom dnes informovala Česká asociace pojišťoven (ČAP), která ve spolupráci se společností Intermap Technologies systém na svém webu zpřístupnila. Tuzemské pojišťovny tento systém při vyhodnocování pojistných nebezpečí a stanovení cen pojistného u majetkového pojištění také využívají.

"Lidé si tak mohou například při koupi nemovitosti na celém území České republiky zjistit nebo ověřit, v jaké lokalitě se objekt nachází a jak jej bude možné pojistit," uvedl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora. Poplatek, který kryje náklady na provoz, licenci na software, mapové podklady a data použitá v aplikaci, činí 59 Kč.

Systém člení území republiky do čtyř zón podle nebezpečí výskytu povodně. V zóně 1 nehrozí nebezpečí povodně, tato oblast je z pohledu pojištění proti tomuto riziku bezproblémová. Zóna 2, tedy území takzvané stoleté vody, je s nízkým rizikem. Zóna 3 se středním rizikem značí území padesátileté vody. U obou bývají ceny pojistek zvýšené o rizikový příplatek. Do zóny 4 patří území dvacetileté vody, tuto oblast zpravidla nikdo nepojistí. Stoletá povodňová zóna znamená, že pravděpodobnost povodně během jednoho roku je zhruba jedno procento.

Nejméně rizikový kraj z pohledu nebezpečí povodně je Praha, jejíž 92,6 procenta území patří do zóny 1, na 5,1 procenta do zóny 2, na 1,9 procenta do zóny 3 a 0,4 procenta do zóny 4. Nejhůře je na tom Olomoucký kraj, kde je 40,1 procenta území v zóně 1, na 40,8 procenta v zóně 2, na 17,3 procenta v zóně 3 a 1,8 procenta v zóně 4. Ovšem v takřka nepojistitelné zóně 4 je největší území v Jihočeském kraji, a to téměř dvě procenta.

Systém povodňových rizikových zón pokrývá celé území Česka, respektive veškeré vodní toky, které jsou významné vzhledem k možnosti vzniku škody na majetku v důsledku zaplavení. Mapové podklady použité v aplikaci pokrývají beze zbytku celé území České republiky, přičemž 210 největších měst je zmapováno velmi podrobně v podobě plánů měst v měřítku 1:10 000.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK