"Zákazník by měl vědět, že spotřebu spotřebiče je nutno u chladniček vztahovat k objemu, nebo maximální náplni v případě praček. Zdánlivě méně úsporný spotřebič se spotřebou elektřiny vyšší o deset procent může být výhodnější, protože nabídne objem či náplň větší například o 15 procent," řekl produktový specialista společnosti Datart Jakub Pařízek.
Vyšší výdaje za elektřinu mohou způsobit i samostatné set-top boxy, které si kvůli digitalizaci pořizuje stále více lidí. "Průměrný set-top box zakoupený jako samostatné zařízení k televizoru se podílí na spotřebě deseti watty. Pokud má zákazník pořízen LCD televizor s úhlopříčkou 82 cm, pak set-top box spotřebuje celých deset až 15 procent energie obou zařízení," řekl manažer pro audio a video ve firmě Electro World Marek Pokorný.
Dodal, že energeticky úspornější variantou jsou zařízení pro příjem digitálního vysílání zabudovaná v televizích. "Na spotřebě, zejména v režimu stand-by, se pak podílí mizivou částí," doplnil Pokorný. Takzvaný pohotovostní režim stand-by, kdy se spotřebovává elektřina, i když přístroj nepoužíváme, je sice pohodlný, ale často drahý. V případě satelitní soupravy jde až o 1200 korun za rok. Roční náklady na celodenní provoz stolního počítače v režimu stand-by jsou asi 1400 korun.
Vypojením přístrojů ze zásuvky tak může domácnost ušetřit i několik tisíc korun ročně. Dalším řešením je výběr spotřebičů, které mají v pohotovostním režimu co nejnižší spotřebu. Tuto cestu chce podpořit EU, která od letošního roku nařídila vyrábět přístroje s nižší spotřebou v režimu stand-by. Do roku 2010 by měla být spotřeba maximálně dva watty. Nyní je spotřeba přístrojů ve stand by dva až deset watů, u starších zařízení jde až o 20 wattů.
Energetická úspora při provozu se nejvíce projeví na chladničkách. Od loňského března se na českém trhu prodává nejúspornější kategorie A++, o kterou roste zájem. "Za prvních šest měsíců prodeje vytvořily chladničky A++ celkový podíl na trhu chladniček pět procent. Očekáváme, že příští rok se tento poměr dostane nad 12 procent," řekl mluvčí společnosti Electro World Martin Kamín.
Nejúspornější třída chladniček je oblíbená i podle Pařízka. "Zájem ze strany zákazníků o velmi úsporné spotřebiče je relativně veliký. U třídy A++ však prudce klesají možnosti výběru, neboť sortiment je relativně úzký, i když se neustále rozšiřuje," řekl Pařízek. Rostoucí nabídka chladniček kategorie A++ a poptávka po nich by podle Kamína měly pokračovat i letos. "Vzroste jejich obliba a přidají se další výrobci," předpověděl.
U praček a myček se kromě energetické třídy a maximální náplně vyplatí sledovat i spotřebu vody. Lidé, kteří kupují úsporné spotřebiče, nechtějí šetřit jen své peníze, ale i přírodu. "Zájem zákazníků o úsporné spotřebiče se zvyšuje jednak s rostoucími cenami energií, ale i z důvodu stále zodpovědnějšího přístupu k ekologii," myslí si Pařízek.
Cena ale samozřejmě hraje důležitou roli. "Lidé se v souvislosti se zdražováním elektřiny začali zajímat o úsporné spotřebiče už na konci loňského roku, hned jak se oznámilo zdražení elektřiny," řekl Kamín.
Největší nárůst cen elektřiny zaznamenají lidé v Jihočeském kraji a na Vysočině, kde hlavní zdejší dodavatel E. ON zvýšil cenu v průměru o 16,5 procenta. V dalších částech České republiky cena elektřiny vzroste o zhruba 9,9 procenta. Skupina ČEZ zvýšila cenu o necelých deset procent. Elektřina dodávaná Pražskou energetikou bude dražší o zhruba devět procent.