"Stále platí, že očekáváme pokles cen plynu pro české domácnosti a jen hodnota české měny, která nyní značně oslabuje, ukáže, zda se bude jednat o dvojciferný propad od druhého kvartálu roku, nebo jen kosmetickou, jednocifernou úpravu cen," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.
Podle analytika společnosti BH Securities Petra Hlinomaze by ceny mohly ve druhém čtvrtletí stagnovat, nevylučuje ani pokles až o sedm procent. Pro letošní první čtvrtletí nechaly největší plynárenské společnosti ceny plynu na stejné úrovni jako v posledním čtvrtletí loňského roku.
"Krize ceny plynu neovlivní, protože se odvozují od cen lehkého a těžkého topného oleje, energetického uhlí a poměru kurzu k dolaru. Krize ale krátkodobě zvýšila cenu ropy" řekl ČTK analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák.
Omezení dodávek ruského plynu do Evropy přineslo podle ekonomů hlavně ztrátu důvěry a plyn jako komodita ztratil část plusových bodů, které sbíral pro svou ekologičnost. Podle Hlinomaze by krize spíše měla rozvířit debatu o struktuře a diverzifikaci evropských energetických zdrojů, o úsporách ve spotřebě energií a vzájemné pomoci v rámci EU.
Rusko sice dnes ráno dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu obnovilo, ale v současnosti k evropským zákazníkům žádný plyn neproudí. Vyplývá to z vyjádření Evropské unie, Ruska a Ukrajiny, jednotlivé strany se přitom vzájemně obviňují ze zodpovědnosti. Cestu k obnovení dodávek otevřela smlouva o monitorování dodávek plynu podepsaná zástupci Evropské komise, Ukrajiny a Ruska.
Řada evropských zemí byla i v pondělí bez ruského plynu. Nejhorší situace byla zřejmě na Balkáně, kde jsou některé země stoprocentně závislé na ruské surovině. Dnešní první dodávky měly směřovat do Bulharska, Slovensko oznámilo, že pro něj Rusko na dnešní den plyn nevyčlenilo. Česko omezení dodávek zásadně nepostihlo hlavně díky zásobám plynu, které by vydržely zhruba na 40 dní.