Podle serveru Říman mezi základní priority Státní energetické koncepce řadí spolu s maximální bezpečností a udržitelným rozvojem také maximální nezávislost na cizích zdrojích energie, na zdrojích energie z rizikových oblastí a na dodávkách z nespolehlivých cizích zdrojů.
Jak vyplývá ze zprávy, v případě výstavby nových efektivních a ekologicky přijatelných výroben elektřiny a tepla je nezbytné uvolnit především zásoby hnědého uhlí v potřebné výši, tj. na dalších minimálně 30-40 let jejich provozu.
Po roce 2020 koncepce navrhuje uvažovat o dalším možném pokračování těžby černého uhlí v ČR především za předpokladu otevření dolu Frenštát. Potvrzuje se i cíl pokračovat ve využívání jaderné energie v České republice a příprava výstavby nových jaderných bloků. ČR disponuje dosud významnými zásobami uranu, který je surovinou pro výrobu jaderného paliva.
"Uran by mohl sehrát rozhodující úlohu v podpoře rozvoje jaderné energetiky... Odhad těžitelných zásob byl proveden na základě dosud používaných dobývacích metod. Při instalovaném výkonu přibližně 5000 megawatt (MW) v jaderných elektrárnách současného typu, představují těžitelné zásoby uranu palivo na minimálně 50 až 75 let," cituje Ekonom pracovní verzi koncepce.
Stavbu dalších jaderných bloků v Česku nepřímo doporučuje závěrečná zpráva nezávislé energetické komise, která měla vypracovat dlouhodobou prognózu vývoje energetiky do roku 2030 a 2050. Programové prohlášení vlády ovšem z podnětu Strany zelených obsahuje závazek výstavbu nových jaderných bloků zmrazit.
Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek vyzval v úterý vládu, aby bezodkladně zahájila debatu s jeho stranou o energetické koncepci, která by se spoléhala zejména na jadernou energetiku. Jadernou energetiku podpořil při nedávném setkání se svým polským protějškem Lechem Kaczyńskim také prezident Václav Klaus.