...vstoupila do oblasti těžby, řekl generální ředitel.
Jacek Krawiec řekl agentuře Reuters, že PKN chce využít globální finanční krize a nižších cen ropy k vyhledání levnějších cílů mezi průzkumnými a těžebními firmami.
"Myslíme si, že v oblasti těžby bude lepší koupit firmu s aktivy a zkušenostmi kotovanou na větším trhu, než kupovat licence, dělat průzkum a těžit na vlastní pěst," řekl Krawiec.
"Je to mnohem jednodušší a levnější," dodal s tím, že se PKN zajímá o menšinové i většinové podíly.
PKN také zváží výměnu retailových aktiv, jež zahrnují čerpací stanice v Polsku, České republice a Německu, za přístup na místa těžby.
Těžební aktiva ale nejsou jediným cílem potenciálních akvizic polské společnosti. Přes českou dceru Unipetrol <UNPEsp.PR> chce také získat podíl v České rafinérské od firmy Royal Dutch Shell <RDSa.L>.
"Shell nabídl svůj podíl na prodej, ale těžko říci, jestli k transakci dojde. Bude-li dohoda ekonomicky životná, zvážíme to," řekl Krawiec.
Unipetrol, jenž drží kontrolní 51procentní balík akcií v České rafinérské, se již dříve pokoušel svůj podíl navýšit, ale přeplatil jej italský koncern Eni <ENI.MI>.
Expanze PKN bude do jisté míry záviset na prodeji nejádrových aktiv v mobilním operátorovi Polkomtel a chemičce Anwil, přičemž by se firma mohla spokojit s nižší cenou, aby dosáhla dohody.
Krawiec uvedl, že firma PKN je odhodlána prodat svůj téměř 25procentní podíl v Polkomtelu, jehož hodnota činí zhruba 3,7 miliardy eur, ale mohla by akceptovat i nižší nabídku.
"Peníze lze investovat někde jinde za dobrou cenu, takže by mohl dávat smysl prodej za nižší cenu než optimální, ale zato rychlý," řekl Krawiec.
PKN, jež ročně zpracovává kolem 22,9 milionu tun ropy, očekává za čtvrtý kvartál slabé výsledky kvůli masivním odpisům hodnoty zásob ropy a účetním úpravám úvěrů v cizích měnách.
(Autoři: Patryk Wasilewski, Pawel Bernat; Přeložil: Robert Müller)
[VARŠAVA/Reuters/Finance.cz]