Po očištění od sezónních vlivů (včetně vlivu počtu pracovních dnů) listopadová průmyslová výroba meziročně klesla o 16,1 procenta. Listopad 2008 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o tři dny pracovní dny méně. Meziměsíčně byla sezónně očištěná průmyslová produkce nižší o 9,2 procenta.
V listopadu prudce klesla nejen produkce, ale také zaměstnanost a zakázky. Tržby z průmyslové činnosti se meziročně reálně snížily o 18,5 procenta. Hodnota nových zakázek byla meziročně nižší o 30,2 procenta, uvedl ČSÚ.
Produkce klesla nejen v automobilovém, ale i dalších odvětvích; rostla pouze výroba koksu a rafinérské zpracování ropy. Výsledky ale ovlivnila mimořádně nízká srovnávací základna zapříčiněná odstávkou výrobního zařízení v loňském roce.
Dnešní čísla podle analytiků výrazně překonala i ta nejpesimističtější tržní očekávání. "Číslo zároveň poukazuje na fakt, že hrubý domácí produkt za poslední čtvrtletí 2008 bude hodně slabý. Dramatický propad objednávek pak ukazuje, že průmyslová výroba zaznamená v letošním roce výrazný propad a zvyšuje se tak riziko, že i celkový HDP v letošním roce klesne," uvedl Jan Vejmělek z Komerční banky.
"Dnešní údaje o průmyslové produkci nemají v novější české historii obdoby a svědčí o nezanedbatelné hloubce dopadů globální recese na českou ekonomiku," uvedl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Zároveň ale podle něj hloubka průmyslového propadu v listopadu dává naději, že recese se blíží ke svému dnu. "Poklesy výroby očividně pokračovaly i v měsících následujících po loňském listopadu a lze je očekávat ještě během celého prvního čtvrtletí, ale domníváme se, že úroveň dna již není daleko," dodal.
Průměrný počet zaměstnaných osob v průmyslu se v listopadu 2008 meziročně snížil o bezmála 42.000, tedy o 3,5 procenta. Nejvíce lidí odešlo z textilního a oděvního průmyslu, dále kožedělného a dřevařského průmyslu a také z výroby a rozvodu elektřiny, plynu a vody.
Průměrná měsíční nominální mzda v průmyslu v listopadu 2008 byla 24.843 Kč a meziročně vzrostla o 2,4 procenta. Produktivita práce klesla o 14,6 procenta, hodinová produktivita byla nižší o 4,3 procenta.
Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v říjnu 2008 meziročně poklesla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů v EU 27 o pět procent. Z členských států, za které byla data dostupná, se nejvíce snížila ve Španělsku o 12,8 procenta, v Estonsku o 11 procent a v Irsku o 3,9 procenta. V Německu poklesla o 3,8 procenta. Rostla jen na Slovensku a v Polsku, a to pouze o desetinu procenta.