První vlna sklářů se na úřadu práce evidovala v listopadu. V prvních únorových dnech se možná přihlásí dalších 400 až 500 sklářů, odhadl ředitel havlíčkobrodského úřadu práce Martin Kouřil. Pravděpodobnost, že si najdou novou práci, však v posledních měsících výrazně klesla; kvůli ekonomické krizi zastavila většina regionálních firem nábor pracovníků a mnohé musí naopak propouštět. Na Havlíčkobrodsku bylo koncem roku jen něco přes 400 volných míst, a stále ubývají.
Přes 80 sklářů už nastoupilo do rekvalifikačních kurzů. Mezi nejvyhledávanější patří výuka na počítači. U mužů jinak převládá zájem o svářečské kurzy, ženy se školí hlavně pro sociální služby. "Pokud by zůstali v původní kvalifikaci, tak by jejich šance najít si práci byla ještě daleko menší," podotkl Kouřil.
Do stálého zaměstnání zatím zřejmě nastoupil jen menší počet sklářů. Hodně lidí prý spoléhá na příležitostné brigády. Plně vytížena není ani nová autobusová linka mezi Světlou a Kutnou Horou, která jezdí od listopadu.
Kutnohorská firma ČKD nabídla práci desítkám sklářů. Do poloviny prosince nastoupilo 27 lidí. "Pak začali odcházet, jak si našli práci blíž. Ukazuje se, že jim dojíždění vadí," uvedl Ivo Zelený z personálního oddělení podniku. Nenaplnil se ani předpoklad, že se další zájemci ze Světelska objeví po Novém roce. Bývalí skláři pracují v ČKD hlavně v údržbě a ve slévárně, a to na směny. Jeden z těch, kteří ve slévárně nevydrželi, to zdůvodnil těžkými pracovními podmínkami a prašností provozu.
Na výdělku ve sklárnách byly závislé i celé rodiny. Zástupci světelské radnice i podnikových odborů těžko hledají odpověď na otázku, jak si teď skláři shánějí peníze na živobytí. Na 600 lidí, kteří neodešli z podniku sami a kvůli naději na vyšší odstupné počkali na hromadnou výpověď, budou mít nárok na první podporu v nezaměstnanosti až za únor. Nyní jsou bez příjmů pátým měsícem. Žijí z úspor, pokud si nezačali přivydělávat.
Skláři, kteří přišli na úřad práce v listopadu, dostávají podporu v nezaměstnanosti od prosince. Na státní podporu v hmotné nouzi do konce roku nedosáhly ani dvě desítky propuštěných. Podnikové odbory vypomohly 16 lidem, za listopad a prosinec jim v poukázkách na jídlo dávaly 2000 korun měsíčně.
V Druhanově se 150 obyvateli přišlo o práci 13 sklářů, mezi nimi i starosta Miloslav Moravec. Někteří do Vánoc pomáhali likvidovat kalamitu v obecním lese. "Místo, abychom to dali firmě, zaměstnali jsme místní lidi. Ale žádné horentní sumy si nevydělali," poznamenal starosta. Teď, když mrzne, jsou skláři doma. "Myslím si, že by se mohli chytit na stavbách, ale to bude tak březen, duben," odhadl. Na Světelsku moc práce není; ti, co našli místo, dojíždějí i do Prahy. Pryč bývají i déle než týden.
Světelské sklárny patří do české sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Firma je v konkurzu, podle nařízení soudu se nyní přezkoumává největší pohledávka za 2,7 miliardy korun. Zájem koupit sklárny a obnovit část výroby v prosinci zveřejnila skupina investorů vedená Jiřím Huderou. Věřitelům nabídla 211 milionů korun. Hudera dnes ČTK řekl, že skupina je v nejbližší době připravena předložit novou nabídku, a to na základě aktuálního stavu majetku skláren.
Ministr financí Miroslav Kalousek v úterý řekl, že je za určitých podmínek ochoten uvolnit na pomoc sklářům prostředky z veřejných zdrojů, pokud bude zaručena návratnost investice. Světelští skláři, které oslovila ČTK, si myslí, že je to naděje spíš pro Crystalex Nový Bor a sázavské sklárny Kavalier, kde se výroba udržela déle.