Podle analytiků může česká měna spolu s regionem narážet na zvýšenou globální averzi k riziku spojenou s rozjezdem americké výsledkové sezóny a špatnými makroekonomicky čísly z obou břehů Atlantiku.
Varovná jsou také dnešní čísla Českého statistického úřadu. Statistici oznámili, že průmyslová výroba v listopadu poklesla o 17,4 procenta, což byl nejhorší propad českého průmyslu vůbec. Analytici proto nevylučují, že se koruna vrátí k testování hranice 27 korun za euro.
Výsledek podle nich také ospravedlňuje prudké snížení úrokových sazeb České národní banky na jejím dalším zasedání počátkem února. Důvodem není jen rychle slábnoucí ekonomika, ale také riziko podstřelování inflačního cíle. "Očekáváme, že ČNB sníží své sazby na počátku února o tři čtvrtě procentního bodu na 1,50 procenta, na březnovém zasedání by pak mělo být dosaženo námi očekávané cílové úrovně jednoho procenta," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.
"Vzhledem k tomu, že již jednou centrální banka snížila své úrokové sazby o tři čtvrtě procentního bodu a signalizovala, že tento krizový krok asi nezopakuje, sázíme na snížení úrokových sazeb jen o půl procentního bodu. Pokles signálních úroků je již nezbytný. Proto i mezibankovní úrokové sazby (PRIBOR) budou na nová čísla reagovat poklesem," doplnil analytik Next Finance Vladimír Pikora.