Ukrajina dnes zároveň odmítla žádost Slovenska o obnovení dodávek zemního plynu. Premiérka Julija Tymošenková slovenskému předsedovi vlády Robertu Ficovi vysvětlila, že Ukrajina nemá dost plynu, aby jej dodávala dalším zemím. Fico Tymošenkové předal vzkaz od českého předsednictví EU, které vyzvalo, aby plynovou krizi řešili jednáním premiéři Ruska a Ukrajiny. Slovensko má zásoby suroviny již jen na 11 dní.
V Česku je situace zatím stabilní a tuzemská společnost RWE Transgas má zajištěn dostatek dodávek. Plyn do Česka plyne severní cestou přes Horu Svaté Kateřiny, denně zhruba 18 milionů metrů krychlových. Společnost je schopná vydržet bez ruských dodávek plynu dalších minimálně pět týdnů.
"Plynová katastrofa nastala," shrnula dnes ruská agentura Interfax situaci. Interfax vidí příčinu v tom, že ukrajinský přepravní systém byl po novoročním zastavení dodávek z Ruska přepnut na zásobování domácích spotřebitelů, a tedy nyní nemůže přepravovat plyn do Evropy bez odpojení ukrajinských odběratelů; západ země dostává plyn ze zásobníků a východ prý plyn z potrubí.
Ruský Gazprom odmítl využít trasu nabídnutou Ukrajinci s tím, že pouští plyn do exportního plynovodu na Balkán a že plynovody nabídnuté Ukrajinci slouží k zásobování ukrajinského trhu, za což nemá zaplaceno.
Ruské noviny Vedomosti poukazují i na odlišné představy Ruska a Ukrajiny na řešení krize; ukrajinský prezident Viktor Juščenko podezírá, že se Moskva snaží ovládnout ukrajinské plynovody.
RBK Daily naopak poukazuje na to, že podle člena vedení Gazpromu mohou být kroky Kyjeva řízeny z USA. O údajném záměru Ukrajiny předat síť plynovodů Spojeným státům píší i další ruské noviny Izvestija.
Dodávky ruského plynu přes Ukrajinu, které kryjí asi pětinu evropské spotřeby, ustaly před týdnem.
Problém s tranzitem ruského plynu přes Ukrajinu měla odblokovat dohoda zprostředkovaná českým předsednictvím EU, ale ani v úterý se žádný ruský plyn přes Ukrajinu do Evropy nedostal. Z odpovědnosti se vzájemně obviňují Moskva a Kyjev. Další vývoj situace je nejasný.